*
Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Bize 0539 226 55 44 Ulaşabilirsiniz

Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Bize 0539 226 55 44 Ulaşabilirsiniz 

Gönderen Konu: Annesine böbreğini verdi  (Okunma sayısı 4667 defa)

diyalizleyasam

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 1004
    • Profili Görüntüle
Annesine böbreğini verdi
« : 07 Nisan 2015, 23:30:24 »
Annesine böbreğini verdiGaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla, kızının böbreği nakledilen anne, yeniden hayata tutundu.

Şanlıurfa’da yaşayan 49 yaşındaki Cemile Kaya, 13 yıl önce nefes darlığı ve tansiyon şikayeti ile doktora gittiğinde yapılan tetkikler sonucunda böbrek hastası olduğunu öğrendiğini ve hemen diyaliz tedavisine başlandığını söyledi.


Yaptıkları araştırma ve öneriler sonucu, kadavradan nakil için 3 yıl önce Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne başvurduklarını belirten Cemile Kaya, bu süreçte bir defa kadavradan nakil şansı olduğunu, ancak doku uyuşmadığından nakil işleminin gerçekleşmediğine vurgu yaptı.

Kızı Sevgi Demirkol’un kendisine böbrek vermek istediğini kaydeden Cemile Kaya, bir anne olarak buna yanaşmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Sağlık durumum ağırlaşınca kızım daha fazla dayanamadı, ‘böbreğimi vereceğim’ dedi. Bunun üzerine hastaneye geldik. Tetkikler yapıldı ve dokular uygun çıktı. Hemen nakil işlemi yapıldı. Şuan ikimizde gayet sağlıklıyız. Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’ni iyi ki tercih etmişiz. Her şeyden çok memnun kaldık. Bizimle yakından ilgilendiler. Bu hastanede çalışanlara çok teşekkür ediyorum. Kızım sayesinde sağlığıma yeniden kavuştum. Herkesin organ bağışında bulunmasını istiyorum.”

Annesine böbreğini veren 22 yaşındaki Sevgi Demirkol ise duygularını şöyle dile getirdi:

“Annemin rahatsızlığına çok üzülmüştüm. 4 yıl önce böbrek nakli yapılması gerektiği söylendiğinde de böbreğimi vermek istedim. Ama anne yüreği, bana kıyamadığı için kabul etmedi. Durumu ağırlaşınca başka çare kalmadığı için ısrarım üzerine kabul etti. Annem artık çok daha iyi. Çok mutluyum. Böbreğimi verdiğim için asla pişman değilim. Annem değil, bu durumda bir başkası da olsaydı yine organımı bağışlardım.

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’ne annemin arkadaşının tavsiyesi üzerine geldik. Hastaneden çok memnun kaldık. Burası aile ortamı gibi, çok sıcak karşılandık. Bu güzel ortamdan dolayı herkese çok teşekkür ediyorum. Ben de bu hastaneyi herkese tavsiye ediyorum. Organ bağışında bulunan biri olarak, herkesin organ bağışında bulunması gerektiğini düşünüyorum.”

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu da, “Organ Nakli Merkezimiz hayat kurtarmaya devam ediyor. Bölgemizden gelen hastalara şifa dağıtırken, önümüzdeki en büyük engel organ bağışı sayısının yeterli olmaması. Organ bağışı konusunda daha fazla duyarlılık göstererek, çok sayıda kişinin hayat kurtarılabilir” ifadelerini kullandı. İHA


Kaynak telgraf.net  ulaşmak için tıklayın.