*
Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Bize 0539 226 55 44 Ulaşabilirsiniz

Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Bize 0539 226 55 44 Ulaşabilirsiniz 

Gönderen Konu: Kızına böbreğini bağışladı  (Okunma sayısı 5379 defa)

diyalizleyasam

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 1119
    • Profili Görüntüle
Kızına böbreğini bağışladı
« : 07 Nisan 2015, 23:20:26 »
Kızına böbreğini bağışladıKaraağaç sakinlerinden Şaziye Köroğlu 11 yıldır böbrek rahatsızlığı çeken kızı Dilek Tav’a böbreğini verdi.

Kandıra Karaağaç Mahallesi sakinlerinden Sadık-Şaziye Köroğlu çiftinin kızları Dilek Tav’ın (32), yaklaşık 11 yıldır böbrek rahatsızlığı bulunuyordu. 11 yıldan beri hastane hastane gezip derdine derman arayan evli ve iki çocuk annesi olan Tav’a kendi annesi Şaziye Köroğlu (65), böbreği ile yeniden hayat verdi.

BUGÜN GİT YARIN GEL

Böbrek yetmezliği olan ve böbreklerinde protein kaçağı bulunan Dilek Tav, 11 yılda hastane hastane dolaştığını belirterek, 4 yıl Kocaeli Devlet Hastanesi’nde, 3 yıl Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, 4 yıl da İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gördüğünü söyledi. “Bugün git, yarın gel” anlayışı yüzünden derdine çare bulamadığını söyleyen Tav, durumunun her geçen gün daha da kötüye gittiğini açıkladı.

TADİLAT YÜZÜNDEN AMELİYAT OLAMADI

Tav’ın iddialarına göre Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevki yapılan ve burada yaklaşık 4 yıl diyaliz tedavisi ve ilaçlı tedavi gören Tav’a, hastane binasında tadilat olduğu gerekçesi ile ameliyat yapılmadı. Acıları ve ağrıları günden güne artan aileye, “Sizi ancak yeni binamıza geçtikten sonra ameliyata alabiliriz” denilerek 6 ay sonrasına gün verildi. Bu durum üzerine Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki doktorları ile tekrar irtibata geçen aile, doktorlarının tavsiyesi ile İstanbul Altunizade’deki Başkent Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yönlendirildi.

DOSYALARI VERMEDİ

Başkent Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki yeni doktorları ile irtibata geçen aile, resmi işlemleri hemen başlattı. Ekstra masraf yapmak ve zaman kaybı yaşamak istemeyen aile, daha önceden yaptırmış oldukları tahlilleri ve tektikleri içeren dosyaları almak için İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvurdu. Hastane yönetimi; “Biz o kadar uğraştık, emek verdik. Başka bir hastanede ameliyat olacaksanız, dosyalarınızı veremeyiz” diyerek ailenin bu talebini reddetti.

ANNESİNİN BÖBREĞİ NAKLEDİLDİ

Yaşadıkları şok karşısında ne yapacağını bilemeyen aileye, Başkent Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yetkilileri yardımcı oldu. Yeşil kartı olan aile önce İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gitti, buradan Başkent Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk aldıktan sonra, ameliyata alındı. Anne Şaziye Köroğlu’ndan alınan böbrek, kızı Dilek Tav’a nakledildi. Başarılı geçen ameliyatın ardından müşahede servisine alınan anne-kız, 15 gün kaldıkları hastaneden gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından taburcu oldu.

MASADA KALMA RİSKİMİZ VARDI

Anne Şaziye Köroğlu yaptığı açıklamasında, “Kızımın sağlığı her şeyden önemli. Kızım 11 yıldır bu dert ile uğraşıyordu. Doktorlar kızımın böbreklerinin tamamen iflas ettiğini söylemişlerdi. Protein kaçağından kızımın böbrekleri üzüm tanesi gibi kalmış, kurumuştu. Kızım ile böbrek dokularımız uyuşuyordu, ben de böbreğimin birini kızıma bağışlama kararı aldım. Ben zaten 65 yaşımı doldurmuşum, bu saatten sonra ne kadar yaşarsam kârıma. Allah kızımı evlâtlarına ve ailesine bağışlasın. Zor oldu, büyük acılar çektik. Masada kalma riskimiz vardı. Çok şükür hepsi geride kaldı. Allah daha büyük imtihanlardan bizleri korusun. Hastane yönetimine çok teşekkür ediyoruz. Allah hepsinden razı olsun, her şeyimizle ilgilendiler ve ilgileniyorlar. Sosyal güvencemiz olmamasına rağmen bizden bir kuruş para talep etmediler, ayrımcılık yapmadılar. Biz yıllarca boşuna acı çekmişiz” diyerek duygularını ifade etti.


http://www.degisenkocaeli.com/kizina-bobregini-bagisladi-3570h.htm] Kaynak  degisenkocaeli.com   ulaşmak için tıklayın.[/url]