*
Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Bize 0539 226 55 44 Ulaşabilirsiniz

Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Bize 0539 226 55 44 Ulaşabilirsiniz 

Gönderen Konu: Avusturya’da, Engellilerin Çalışma Hayatına Dönüş Projesi Toplantısı Yapıldı  (Okunma sayısı 775 defa)

diyalizleyasam

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 1119
    • Profili Görüntüle
Avusturya’da, Engellilerin Çalışma Hayatına Dönüş Projesi Toplantısı YapıldıBursa Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi’nin öncülüğünde yürütülen, sonradan engelli bireylerin çalışma hayatına dönüş projesinin 3. toplantısı Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapıldı. Son 3 yıldır özellikle yetişkin bireylere mesleki eğitimler vererek nitelikli insan yetiştirmeye yönelik projelerini hayata geçiren Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi, bu projeye de işlerlik kazandırmasıyla hem dezavantajlı bireylerin iş hayatına kazandırılması hem de iş / üretim sektörüne önemli katkı sunmuş olacak.

Günümüzde sanayi ve hizmet sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerde, nitelikli insanlara çok fazla ihtiyaç duyulduğu bilinen ve kabul edilen bir gerçek. Dolayısıyla her bir bireyin bir meslek edinmesi, günümüz sanayi ve teknoloji çağında oldukça önem arz etmektedir.

Bursa Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi yürüttüğü istihdama dönük meslek edindirme projelerinin en anlamlılarından ve en önemlilerinden birisi de “sonradan engelli bireylerin çalışma hayatına dönüş” projesidir.

Proje aktif olarak Ağustos 2022 yılında başladı. İlk toplantısı Bursa Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi’nde yapılan projenin Mayıs 2023’de Çekya’nın başkenti Prag’da ve 3. toplantısı da, 27 Temmuz 2023’te Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapıldı.

“Proje ile ilgili bilgi paylaşımında bulunan Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Köse, “Türkiye Ulusal Ajans’ın Erasmus+ 2021-TR01-KA220-ADU-000028438 oluruyla geçen, “Empowering Adult Education Centers in the Kabour Market Reintegration of Recently Disabled Adults”, “Yakın Zamanda Engelli Yetişkinlerin İşgücü Piyasasına Yeniden Kazandırılmasında Yetişkin Eğitim Merkezlerinin Güçlendirilmesi” projesindeki amacın; daha önce herhangi bir işte çalışırken, değişik sebeplerle engelli hale gelmiş ve iş yaşamından uzak kalmış bireylerin, izlenecek yol ve yöntemlerle yeniden aynı işlerine ya da farklı bir iş yaşamına kazandırılması” olduğunu belirtti.

Proje bağlamında tüm paydaşlar çeşitli iş kolları ile iletişime geçerek; engelli bireylerin mesleki beceri kazanmaları ya da geliştirmeleri, onların çalışma hayatına ve sosyal hayata adaptasyonlarının sağlanması, normal yaşamda yer almalarına yönelik kalıcı ve örnek uygulamalara ilişkin somut veriler ortaya konması hedeflenmektedir.

TR01-KA220-ADU ölçeğinde yürütülen projenin daha önceki 2 çıktısında da olduğu gibi, 07 Temmuz 2023’te Viyana’da yapılan 3. çıktı sunumu, Ulusal Ajansa teslim edilecek ve nihai raporda da yer alacak.

bursadabugun.com


ETİKETLER AvusturyaBursaÇekyaEngelliEngelli İstihdamıHalk Eğitimi MerkeziOsmangazi kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45