*
Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Bize 0539 226 55 44 Ulaşabilirsiniz

Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Bize 0539 226 55 44 Ulaşabilirsiniz 

Gönderen Konu: Gaziantep’te Atıklardan Yapılan Sanat Eserleri, Tekerlekli Sandalyeye Dönüşüyor  (Okunma sayısı 238 defa)

diyalizleyasam

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 1075
    • Profili Görüntüle
Gaziantep’te Atıklardan Yapılan Sanat Eserleri, Tekerlekli Sandalyeye DönüşüyorGaziantep’te sıfır atık bilincini artırmak için öğrenciler, plastik şişe kapaklarından kırık oyuncaklara, şişelerden kırık cep telefonlarına kadar büyük miktarda atığı kullanarak iki hafta içinde yaklaşık 4 metrekarelik alanı boyayacak.

Gaziantep’te sıfır atık bilinci oluşturmak için çöp ve mozaik sanatını birleştiren öğrenciler, eserlerinin satışından elde edilen geliri tekerlekli sandalye alarak engelli insanlara yardım edecek. Kentteki özel okullarda sürdürülebilir kalkınma bilinci yüksek insan kaynağı yetiştirmek amacıyla oluşturulan “Öğrenen Okul Aksolotl Takımı”na katılan 12 ortaokul öğrencisi ve takımın koçu, geri dönüşüm öğretmenlerine farkındalık kazandırdı.

“Çöpleri işleyerek mozaik sanatına dönüştürdüler”

Öğrenciler, plastik şişe kapaklarından kırık oyuncaklara, şişelerden kırık cep telefonlarına kadar tonlarca atığı kullanarak yaklaşık dört metrekarelik bir tabloda küçük bir kızın portresini oluşturmak için iki hafta çalıştı. Aynı büyüklükteki başka bir tabloda öğrenciler fıstık kabuklarından kelebek figürleri yapacaklar ve tablonun satışından elde edilen geliri kullanıp tekerlekli sandalye alarak ihtiyacı olan engellilere verecekler.

“Coğrafyadan ve mozaik sanatından yararlandılar”

Büyükşehir Belediyesi Jale Tekinalp Yücel Kültür Sanat Merkezi Koordinatörü Gülçin Sökücü yaptığı açıklamada, öğrencilerle çalışmaktan keyif aldığını söyledi. Mozaik sanatçısı Gülçin Sökücü, projenin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında yer aldığını söyledi. “Coğrafya sanatından, mozaik sanatından yararlandık. Önemli konulardan biri de sürdürülebilir sanatlarla insanları kaliteli ve sürdürülebilir bir yaşam sürmeye teşvik etmek. İsraf yaratıyor ve amacımız yanlış üretimi önlemek, gençleri bu etkiye karşı duyarlı hale getirmek”

“Sökücü, mozaik sanatının bu coğrafyada dikkat çekici olduğunu söyledi”

Sökücü, “Gençlerin küçük yaşlardan itibaren bu alana ilgi duymasını ve doğaya katkı sağlamasını isterim. Bunu mozaik sanatı ile yapıyoruz. Bu eserde pek çok malzeme kullanılmış, çocuklar ve gençler sürdürülebilir bir yaşam kalitesi için sürdürülebilir bir sanat, mozaik sanatı oluşturmuşlardır. Bunlar gençken kullandıkları oyuncaklar. Atıklarının bir kısmı burada resmedilmiştir. Çocuklar, kızlar, doğa ve hayvanlar gibi birçok resim var. Doğaya katkı sağladığımızı ve güzelliğini daha iyi değerlendirdiğimizi ifade etmek istedik” dedi.

“Küçücük ellerle, büyük yüreklerle katkıda bulundular”

Projenin sosyal bir yönü olduğunu anlatan Sökücü, “Bu projenin güzel yanı ihtiyaç sahibi birçok kişinin tekerlekli sandalyeye kavuşabilmesi, sosyal sorumluluk projelerine küçük ellerle, büyük yüreklerle katkıda bulundular” dedi. Öğrencilerden Zeynep Ekin Tolu, projede yer almak istediğini söyledi. Amacımız ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ çerçevesinde geri dönüşüm araştırmaları yapmak. Öncelikli hedefimiz sıfır atık ama hep bir miktar atık var. Fikirler üretmeye devam ettim” dedi.

olaymedya.com


 KATEGORİLER Kültür SanatSosyal Sorumluluk
 ETİKETLER EngelliFarkındalıkGaziantepMozaik SanatıSıfır AtıkTekerlekli Sandalye kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45