*
Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Bize 0539 226 55 44 Ulaşabilirsiniz

Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Bize 0539 226 55 44 Ulaşabilirsiniz 

Gönderen Konu: AKES-DER Başkanı Hasan Kansızoğlu: Her İnsan Bir Engelli Adayıdır  (Okunma sayısı 53 defa)

diyalizleyasam

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 575
    • Profili Görüntüle
AKES-DER Başkanı Hasan Kansızoğlu: Her İnsan Bir Engelli AdayıdırAnadolu Kültür Eğitim Spor Yardımlaşma Derneği (AKES-DER) Genel Başkanı Hasan Kansızoğlu engelli bireylerin yaşadığı bazı sorunlar hakkında açıklamalarda bulundu.

“Her insan bir engelli adayıdır”

Bir ülkede hizmet üretmek önemlidir, ancak onu halka duyurup yansıtabilmek daha önemlidir. Hizmetin değeri erişilebilir olduğunda daha kıymetlidir. Engelli vatandaşlarımızın kendilerine kanunla tanınmış olan birçok haktan haberi yok. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın engellilere yönelik hizmetlerinin engellilere duyurulup, bu hizmetlere erişilebilir olması engelliler açısından büyük önem arz etmektedir.

Sağlık Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında ortak protokol uygulanarak engelli bireylerin sağlık hizmetlerinden faydalanması daha kolay hale getirilmelidir. Bazı engelli bireylerin sağlık sorunlarıyla ilgili sıkıntılarını dile getiremediğini düşünürsek sağlık taramaları yapılması gerekmektedir.

Yerel idareler ve Genel idare tarafından engelli koordinasyon merkezleri kurulmalı, engellilerin talep, istek ve önerileri bu kurumlarca değerlendirilmelidir.

Bunların yanı sıra işe yerleşme, konut edinme ve ulaşım gibi konularda da engelli vatandaşlarımızın devletten, yerel yönetimlerden ve kurumlardan beklentileri vardır. Örneğin; THY uygulanan engelli indiriminin %25 den daha fazla olması ya da yine THY ve DDY online bilet alımında engellilere uygulanan indirimin online bilet satışında da uygulanabilir olması gerekmektedir.

İş yerlerinde engelli personel istihdam sayısı artırılmalı ve işsiz olan engelli bireyin ailesine maddi açıdan da bağımlı olarak yaşamasına müsaade edilmemeli ve engellilerin toplum hayatına katılması sağlanmalıdır.

Konut sahibi olamayan engelli bireylerimizi de devletimiz TOKİ aracılığıyla uygun fiyat ve öncelik hakkı tanıyarak konut sahibi olmasına yardımcı olmalıdır.

Şunu hiçbir zaman unutmayalım ki :

“Her insan bir engelli adayıdır”

karadenizgazete.com


 KATEGORİLER Sosyal Sorumluluk
 ETİKETLER Aile ve Sosyal Hizmetler BakanlığıAKES-DEREngelli BireylerEngelli İndirimiEngelli İstihdamErişilebilirlikHasan KansızoğluSağlık BakanlığıTHYTOKİ Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45