*
Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Bize 0539 226 55 44 Ulaşabilirsiniz

Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Bize 0539 226 55 44 Ulaşabilirsiniz 

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - diyalizleyasam

Sayfa: 1 ... 57 58 [59] 60 61 ... 67
871
Diyalizle Yaşam / Böbrek Nakli Olurken
« : 18 Kasım 2015, 11:06:05 »
Böbrek Nakli Olurken

İstanbul’da çalışan bir organ nakli cerrahı olarak her günüm damar yolu tıkanmış olan hemodiyaliz hastaları, boynunda katateri ile gelen yeni diyalize başlayacaklar veya nakil olmak için heyecanla bekleyen diyaliz hastaları ile geçiyor. Bir yandan kendine diyalizde çok güzel bir hayat kurabilenler, bir yandan bir an önce nakil olmaktan başka bir şey düşünmeyenler, nakil için benim şansım olmaz diye kestirip atanlar, nakil olmak için riskli maceralara atılanlar… Böbrek hastaları ile her günüm beraber geçtiği halde tüm hastaların duygu ve düşüncelerini tam olarak anlamak çok zor. Ben size samimiyetle böbrek yetmezliği benim başıma gelseydi ne düşünürdüm? Ne yapardım? Bundan bahsetmek istiyorum…

Bir kere diyalize giriyor olmak hayatın sonu değil. Ülkemizde diyaliz tedavisi Amerika ve Avrupa standartlarında uygulanıyor. Türkiye’de yaşayan diyaliz hastaları dünya standartlarında tedavi olabiliyorlar. Nakil olmak konusuna gelince, evet nakil olmak için elimden geleni yapardım. Çünkü bu işin içinde olan bir doktor olarak biliyorum ki; yaşam süresi kısalmadan ve sağlıklı olarak hayatımı sürdürülebilmek için böbrek nakli olmak gerekli. Böbrek nakli güvenli bir şekilde yapıldığında artık bu bir macera değil, %95 başarılı. Nadiren problemler de olmuyor değil ama yeni ilaçların sayesinde artık beş – on sene değil, yirmi - yirmi beş sene başarıyla çalışabiliyor. Burada karşımıza en önemli problem çıkıyor. Nasıl böbrek bulunabilir? Burada yapmayı tercih etmeyeceğim bir noktayı belirtmek istiyorum, gidip yurt dışında nakil olmayı tercih etmezdim. Çünkü böbrek naklinin yasadışı ve para karşılığı yapıldığı durumlarda ciddi problemler yaşadığını gördüm. Ameliyat sırasında kullanılması gereken pahalı ilaçların kullanılmaması, ciddi komplikasyonlar yaşanabilmesi, hepatit ve AİDS gibi hastalıkların bulaşabilme ihtimali gibi sebepler yüzünden nakledilen böbreğin uzun süre çalışamaması riskinden başka önemli problemler ortaya çıkabilir.

Böbrek naklini; bir cerrah, bu işi rutin olarak yapan profesyonel biri olarak sinirlerimizden arınmış bir şekilde yapıyoruz. Ancak hastalar açısından sevdikleri bir yakınının kendileri için fedakârlık etmelerini kabullenmek, ilk kez yaşayacakları bir tecrübeye, bir ameliyata gidiyor olmak çok zor. Hatta ben bu konunun içinde olan biri olarak acaba ne hissederdim diye düşündüğümde… En önemli konunun ameliyatı yapacak ve nakil sonrası takip edecek olan ekibi iyi tanımanın ve onlara tam olarak güveniyor olmanın en önemli faktör olduğunu söyleyebilirim. Artık ülkemizde organ nakli merkezlerinin hastalardan ödenmesi güç farklar isteme dönemi ortadan kalktı. Bu sebeple hasta olarak istediğiniz merkeze başvurabilirsiniz. Size en çok güven veren ekip ve hastanede ameliyat olmanız kaygılarınızı bir miktar ortadan kaldıracaktır.

Herkesin bildiği gibi birkaç hafta içersinde ve en sağlıklı şekilde nakil olmak ancak size böbrek veren bir yakınınız var ise canlıdan nakil olarak mümkün. Ancak “Bana böbrek verir misin?” diye sormak. Olumsuz yanıt almanın yıkıntısı, korkusu… Bu gerçekten çok zor bir durum. Böyle bir durumda samimi olduğu düşünülen yakınlarla, önce eş, sonra anne ve baba ve kardeşlerle bu konuyu görüşmeli. Dört derece akrabalık diyoruz, ama daha uzak akrabalar arasında bir şans olur ise yine de etik kurul onayı için bir organ nakli merkezine başvurulabilir. Eğer kan grubu uymayan bir yakınınız var ise, merkezimizde de uygulamakta olduğumuz çapraz böbrek nakli listelerine başvurabilirsiniz. Çapraz nakil iki ümitsiz aileyi iki sağlıklı aile haline getirebilir. Yakınlarına böbrek vermek isteyen kişilerin organ nakli konusunda yeterli bilgisi olmayan hekimlerle görüşmeleri sonucunda bağıştan vazgeçmeleri en sık rastlanan problemlerden biridir. Tereddütte olan yakınlar için uygun bir yaklaşım, bu yakınlarınızın bir organ nakli merkezine giderek böbrek bağışlamak konusunda en doğru bilgiyi almasını sağlamak olabilir. Böbrek vermek isteyen kişilerin sorularının tam olarak bilgili kişiler tarafından yanıtlanması, vericilerin sağlıklı bir karar almasını sağlayacaktır. Vericinin kararı hangi yönde olursa olsun, bu karara saygı duymak olgunluğunu göstermek gerekir.

Eğer hiçbir canlıdan nakil şansı yok ise böbrek hastalarının kadavra listesine girmesi akıllıca olur. Kadavra listesine girmek ve bu şekil nakil ile ilgili bilgi almak için bir organ nakli merkezine başvurulmalıdır. İleri yaş, hepatit, diyabet ve diğer yandaş hastalıklar nakil için engel olmayan durumlar olabilir. Ülkemizde 70.000 kadar böbrek hastası mevcut ve bu hastaların 19.000 kadarı ulusal kadavra böbrek nakli listesinde bekliyor. Bu hastaların ancak %2-3 kadar bir kısmına kadavra böbrek bulunabiliyor. Yani açıkçası kadavra çıkma şansı çok değil. Bu sebeple hep beraber kadavra bağışını arttırmalıyız. Artık ulusal bir kadavra böbrek nakli bekleme listesi mevcut ve ulusal listeye sadece tek bir merkezden girebilirsiniz. Kısa sürede ulaşabileceğiniz ve güvendiğiniz bir organ nakli merkezinden ulusal listeye girebilirsiniz. Fikrinizi başka bir merkezden yana değiştirdiğinizde bir dilekçe vererek hemen ulusal listede kaydınızın yerini değiştirebilirsiniz. Ulusal liste sağlık bakanlığı tarafından kontrol edilmektedir ve her böbrek için sağlık bakanlığının belirttiği liste dışında kimseye nakil yapılamaz. Yani ulusal kadavra böbrek nakli listesinde ne siz ne de bir başkası kayırılamaz.

Hangi organ nakli merkezine başvurabilirim konusuna gelince, artık ameliyat maliyeti konusu gündemden kalktığına göre istediğiniz merkeze başvurabilirsiniz. Biz de Organ Nakli Merkezimizde para konusu problem olmadan hem hazırlık, hem nakil ameliyatı yapabiliyoruz. Bunlardan daha önemlisi merkezimizde ameliyat olan hastalrın, ameliyattan yıllar sonra bile yatırılarak tedavisini ücretsiz sağlayabildiğimiz bir çalışma ortamına sahibiz. Hangi böbrek nakli merkezi kararını verirken başvuracağınız organ nakli ekibinin tecrübesini ve tedavi olacağınız hastanenin kalitesini ön planda tutmanız gereklidir. Böbrek nakli sonrası başarının yüksek olması, komplikasyonların düşük olması, hastalarını iyi takip eden bir merkez olması, takip sırasında oluşacak problemleri üstlenmesi, ileri teknolojik ameliyat yöntemlerinin uygulandığı bir merkez olması önem verilmesi gereken noktalardır. Kendinizi ve belki sevdiğiniz yakınlarınızı teslim etmeden önce ekibinizle tanışarak, bu hususlarda onlara tam olarak güvendiğinizi söyleyebildiğiniz merkez, sizin için doğru merkez olacaktır.

Prof. Dr. Barış Akin
Genel Cerrahi Uzmanı
Organ Nakli Programı Başkanı
Florence Nightingale Hastanesi, İstanbul


Kaynak bobreknakliturkiye.com.tr  ulaşmak için tıklayın.

872
Akdeniz Üniversitesi'nde robotik cerrahiyle böbrek nakliAKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde, robotik cerrahi yöntemiyle anneden alınan böbrek, oğluna nakledildi.

AÜ Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ayhan Mesci, Anestezi ve Reanimasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nemciye Hadimioğlu, Koordinatör Uzm. Nilgün Keçecioğlu, kronik böbrek hastası 15 yaşındaki İbrahim Furkan Saykaç ile bağışçı anne 46 yaşındaki Cemile Saykaç'ın katılımıyla yapılan basın toplantısında, robotik cerrahi yöntemiyle ilk kez yapılan böbrek naklini anlattı.

Operasyonla ilgili bilgi veren Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkez Müdürü ve Cerrahi Sorumlusu Prof. Dr. Bülent Aydınlı, şöyle dedi"Ülkemizde kısa süredir yapılmaya başlanan robotik cerrahi ile canlı vericinin böbreğini alma ameliyatı hastaların kısa sürede sosyal hayata dönmesini sağlıyor. Bu ameliyat robotik cerrahiyle birkaç küçük delikten içeri sokulan küçük çaplı aletler ve kamerayla gerçekleştiriliyor. Böbreği dışarı çıkarmak içinse kasık bölgesinden kasları içermeyen bir kesi yapılmaktadır. Bu durum hastalara daha az ağrılı bir ameliyat ve daha estetik bir kesi izi sunar. Verici hastalar normal yaşantılarına ve iş hayatlarına daha erken döner. Ayrıca robotik cerrahi, ameliyatı gerçekleştiren cerraha belirgin bir rahatlık ve konfor sunmaktadır. Robotla yapılan bu ameliyatlar, canlı vericilerin daha çabuk iyileşmesini sağlıyor."AÜ'DE İLK KEZ YAPILDI

Bu işlemin AÜ'de ilk kez yapıldığını dile getiren Prof. Dr. Aydınlı, "Türkiye'de 32, dünya üzerinde 3 bin 200 robot var. Bağışçı kişiden böbrek çıkartıp oğluna naklettik. Gayet başarılı bir ameliyat oldu. Şu anda böbrek gayet iyi çalışıyor. İdrar çıkışı normal, bir sıkıntı yok. Vericimiz de sağlıklı. Hiçbir problemi yok. Bu teknoloji bizim ve hastanemiz için önemli. Bundan sonra bu ameliyatları artıracağız. Robot cerrahisiyle yapılan ameliyatlar için hastalardan hiçbir ücret alınmayacak. Robotla yapılan ameliyatların maliyetleri de hastanemiz tarafından karşılanacak. Şu an çıkarımı robotla yaptık bir süre sonra takma işlemini de bu yöntemle yapacağız" diye konuştu.

Robotun faydasını anlatan Doç. Dr. Ayhan Mesci ise şöyle konuştu:

"Laporoskopik yöntemle iki boyutlu, robotik yöntemle üç boyutlu ulaşıyorsunuz. Aletlerin açısı ve kullanım kolaylığı sizin ameliyattaki başarınızı etkiliyor. Robotla yapılan ameliyatın daha etkili olduğunu çalışmalar göstermiş. Bizde ilk defa uyguladık. Bundan sonra alıcıya, karaciğer nakillerine de bunu uygulamaya çalışacağız."

Oğluna bir böbreğini veren Cemile Saykaç ise "Çok mutluyum. Hem oğluma faydam dokundu, hemde tıbba katkım oldu. Buraya gelmeden önce benim de kaygılarım, korkularım vardı. Ama hocalarımızın hepsi çok değerli ve tecrübeli. Hepsine teşekkür ediyorum. Hiç ameliyat olmamış gibiyim" dedi.


Kaynak antalyasonhavadis.com ulaşmak için tıklayın.

873
Mardin'de Organ Bağışı Haftası Etkinlikleri3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası kapsamında Mardin'de çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Kоnu ilе ilgili аçıklаmа yаpаn Mаrdin Hаlk Sаğlığı Müdürü Uz. Dr. Sаffеt Yаvuz, Türkiyе'dе оrgаn nаkli bеklеyеn hаstа sаyısının hеr gеçеn gün аrttığını bеlirtti. Yаvuz, "Orgаn bаğışı оrаnlаrı düşük bir sеviyеdе sеyir еtmеktе vе bunа bаğlı оlаrаk tеdаvisi yаlnızcа оrgаn bаğışı ilе mümkün оlаn hаstаlаrımız, sаğlıklаrınа kаvuşаmаdаn hаyаtlаrını kаybеdеbilmеktеdirlеr. Bu durum iş gücündе аğır kаyıplаrа yоl аçаbildiği gibi ülkе еkоnоmisi üzеrindе dе аğır bir yük оluşturаbilmеktеdir. Bu nеdеnlеr dоlаyısıylа, оrgаn yеtmеzliği yаşаyаn yurttаşlаrımızın sаğlıklаrınа kаvuşаbilmеsi için оrgаn bаğışı оrаnlаrı vе оrgаn nаkli sаyılаrının аrttırılmаsı bаkаnlığımızın аnа hеdеflеri аrаsındаdır" dеdi.

Orgаn Bаğışı Hаftаsı çеrçеvеsindе yаpаcаklаrı еtkinliklеrini аnlаtаn Yаvuz, şunlаrı kаydеtti:

"Orgаn yеtmеzliği sоrunu yаşаyаn hаstаlаrımız için büyük bir umut ışığı оlаn Orgаn Bаğışı Hаftаsı'nın еn еtkin vе еn vеrimli bir biçimdе kutlаnmаsı hаstаlаrımız için mоtivе еdici bir unsur оlаbilеcеk. Aynı zаmаndа оrgаn bаğışı hususundа, vаtаndаşlаrımızın vе sаğlık pеrsоnеlinin fаrkındаlığının аrttırılаcаk оlmаsı dа оrgаn bаğışı vе оrgаn nаkli sаyılаrının аrttırılmаsı yönündе оlumlu sоnuçlаr dоğurаcаktır. Bu bаğlаmdа müdürlüğümüzcе tеmin еdilеn аfiş, brоşürlеrin kullаnılаrаk '3-9 Kаsım Orgаn Bаğışı Hаftаsı' еtkinliklеri düzеnlеnеcеktir. Etkinlik kаpsаmındа, tоplu yаşаnılаn mеkаnlаrdа hаlkın görеbilеcеği uygun yеrlеrе аfişlеr аsılıp еl brоşürlеri dаğıtılаcаk. Kızıltеpе vе Artuklu ÇATOM'dаki bаyаnlаrа vе bir lisеdе öğrеnim görеn öğrеncilеrе оrgаn bаğışı hаkkındа еğitim yаpılıp, еl brоşürü dаğıtılаcаk. Cеzаеvi görеvi оlаn ilgili аilе hеkimlеri tаrаfındаn cеzаеvlеrindе bulunаn mаhkumlаrа yönеlik оrgаn bаğışı hаkkındа еğitim vеrilip, еl brоşürü dаğıtılаcаk.

Mоvаpаrk Alışvеriş Mеrkеzi vе Emirgаn Mаrkеt kаrşısındа stаnt kurulаrаk hаlkа bilgi vеrilip, brоşür dаğıtılаcаk."


Etiketler: Türkiye, Mardin, Kızıltepe, Emirgan

Kaynak haber24.com ulaşmak için tıklayın.

874
Organ bağışı hakkında yanlış bilinenler3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası’nda, akıllara takılan konulara Prof. Dr. Murat Tuncer açıklık getirdi

Organ bağışıyla ilgili hâlâ kafalarda cevabını bulamayan sorular var. 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası’nda, akıllara takılanlara Prof. Dr. Murat Tuncer açıklık getirdi.
Organ Bağışı Haftası’nda ülkemizde ciddi bir organ yetersizliği sorunuyla karşı karşıya olduğumuz açık. Hastaların yakınlarının organ bağış oranının bile son derece düşük oluşu bunun göstergesi. Yeni Yüzyıl Üniversitesi Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Nefroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, “Biz hekimler bir yandan organ açlığına çare ararken bir yandan da topluma yönelik organ nakliyle ilgili kandırmacalarla uğraşıyoruz” diyerek yanlış bilinenleri açıkladı.

KANDIRMACA 1: “Takılan böbreklerin ömrü ortalama 5-10 yıl olduğu için organ nakli diyalize göre üstünlük taşımaz.” Bilimsel verilere göre her yaş grubunda organ nakli, diyalize göre 3 kat daha uzun ömür sağlar. Son kullanılan ilaçlarla başarılı bir organ naklinde takılan organın hasta yaşadığı sürece baki kaldığı gösterilmiştir.
KANDIRMACA 2: “Böbreklerinin birini verirsen yarım olursun.” İki böbrekle tek böbrekli olmak arasında hiçbir fark yoktur. Tam aksine yapılan bilimsel çalışmalarda ikiz kardeşleriyle kıyaslanan organ vericilerinin düzenli olarak kontrolleri yapıldığı için daha uzun süre yaşadıkları gösterilmiştir.
KANDIRMACA 3: “Böbrek nakli ilaçları kanser yapar.” Son yapılan çalışmalar yeni kullanılan ilaçlarla 10 yılı aşkın süreyle takip edilen 4 bin civarı organ nakli hastasında kanser gelişiminin yüzde 0.7 olarak saptandığını ve bu rakamın yüzde 1.5 2.5 olan genel popülasyon rakamıyla benzer olduğunu gösterir.
KANDIRMACA 4: “Sakın eşine böbrek verme, böbrek yetmezliği ırsi olduğu için ileride çocukların hastalandığında onlara kim böbrek verecek?” Böbrek yetmezliğine neden olan hastalıkların çok azı genetiktir. Hastaların büyük çoğunluğunun çocukları ileride sağlıklı bireyler olacaklardır.
KANDIRMACA 5: “Böbrek nakli olursan diyabet (şeker) hastalığın 1-2 yıl içinde, takılan böbreğinin bozulmasına neden olur.” Böbrek nakli geçiren kişilerin üçte biri şeker hastasıdır ve düzenli kontrollere rağmen kontrol altına alınamayan şekerde dahi böbrek bozukluğu ortalama 20 yıl sonra gelişmektedir.
KANDIRMACA 6: “Kadavradan böbrek dağıtımlarında torpil yapılıyor.” Türkiye’de tüm hastalar bekleme süresi, diyaliz süresi, yaşları ve vefat edenle doku uyumlarına göre puan aldığı için bu mümkün değildir. Bu puanlamaya göre organların kime hangi sırayla takılacağı Sağlık Bakanlığı’nın bilgisayar sisteminde belirlenmektedir.
KANDIRMACA 7: “Özel merkezlerde yapılan nakillere çok para veriliyor.” Sağlık Bakanlığı yıllardır kamu ve özel merkezlerde organ nakli ameliyatlarını ücretsiz yapıyor.
KANDIRMACA 8: “Çocukları kaçırıp böbreklerini çalıyorlar. İnsanlar küvette uyanıp kendilerini nakil ameliyatı olmuş buluyorlar. “ Organ nakli ameliyatları ekip çalışması ve yatırım gerektiren operasyonlar olduğu için dünyada polis kayıtlarına geçmiş böbrek çalma veya kaçırma vakası yoktur.
KANDIRMACA 9: “Yakınının organlarını bağışladığında vefat eden kişinin bedeni estetik açıdan bozulacak.” Bu organ nakli hekimlerinin en hassas olduğu konudur. Ameliyatların canlı bireye yapılanlardan farkı yoktur. Operasyon beden bütünlüğü açısından organlar alındıktan sonra her zaman estetik dikişlerle sonlandırılır.
KANDIRMACA 10: “Eğer organlarını bağışlayıp organ bağış kartı alırsan, herhangi bir kazada organlarını kimseye sormadan alırlar.” Yasalarımıza göre organ bağışında bulunarak kart almak, sadece yaşamınızı kaybettiğinizde organlarınızı bağışlamak istediğinize dair bir vasiyet anlamına gelir. Birinci dereceden yakınların yazılı izni olmadan organ bağışı yapılamaz.
KANDIRMACA 11: “Organ bağışı ve nakli dinen uygun değildir.” Tüm dinler insanı yaşatmak ve iyilik adına organ bağışı ve naklini özendirir. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığının açıklamaları olduğu gibi Kuran’da Maide Suresi’nde “Her kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur” buyrulur.Ceyda ERENOĞLU / GAZETE HABERTÜRK


Kaynak haberturk.com ulaşmak için tıklayın.

875
KAYSERİ TİCARET ODASI VE ERCİYES ORGAN NAKLİ VAKFI BAŞKANI MAHMUT HİÇYILMAZKAYSERİ TİCARET ODASI VE ERCİYES ORGAN NAKLİ VAKFI BAŞKANI MAHMUT HİÇYILMAZ

BAĞIŞLANAN HER ORGAN, YENİ BİR HAYAT DEMEKTİR

Kayseri Ticaret Odası ve Erciyes Organ Nakli Vakfı Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, 03-09 Kasım tarihleri arasında kutlanacak olan, "Organ Nakli Haftası" nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Hiçyılmaz, "Organ bağışı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Organ bağışı hayat kurtarır, insanlar için yaşam umududur. Bağışlanan her organ, yeni bir hayat demektir" dedi.
Hiçyılmaz, "Ülkemizde 65.000'e yakın kronik böbrek yetmezliği hastası, diyaliz cihazlarına bağlı olarak yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. 2025 yılında bu rakamın 100 binleri bulacağı söylenmektedir. Diyaliz hizmetleri böbrek hastaları için geçici bir çözüm olup bu hastalar için kesin tedavinin ancak organ nakli ile gerçekleştirilebilmektedir. Kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar ise böyle bir imkâna sahip değillerdir ve uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içinde kaybetmektedirler" diye konuştu.
Türkiye'de organ nakli konusunda önemli çalışmalar yapıldığını ancak organ bağışının dünya standartlarının altında kaldığını belirten Hiçyılmaz, "Ülkemizde ve kentimizde çok sayıda insan organ beklemektedir. Toplumumuzda ise organ bağışı konusunda yeterli duyarlılık bulunmamaktadır. Organ bağışına dikkat çekmek ve toplumumuzu bilinçlendirilmesi amacıyla Erciyes Organ Nakli Vakfı olarak çeşitli faaliyetler yürütmekteyiz. Tüm vatandaşlarımızın organ bağışı konusunda hassasiyet göstermesini bekliyor ve vakfımıza destek olmaları çağrısında bulunuyorum" ifadelerini kullandı.
Türkiye'de 18 yaşını doldurmuş vatandaşların, organ ve dokularını ölümlerinden sonra kullanılmak üzere bağışlamak istediklerinde tüm sağlık kuruluşlarına başvurabileceklerini vurgulayan Hiçyılmaz, "Organ bağışı hastaların umut ışığıdır ve yaşam kalitesinin arttırılmasındaki en önemli faktördür. Organ bekleyen her bir insanımıza umut ışığı olabilmek hepimizin elindedir" şeklinde konuştu.
(AÖ-Y) KAYSERİ (İHA)

876
Diyalizle Yaşam / İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR. İSMAİL KILIÇ:
« : 06 Kasım 2015, 23:59:18 »
İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR. İSMAİL KILIÇİl sağlık Müdürlüğü tarafından 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası olması nedeniyle Forum Kayseri Alışveriş Merkezinde stant açılarak, vatandaşlar bilinçlendirildi.
Etkinlikte konuşan Erciyes-universitesi/ " target="_blank" class="tag">Erciyes Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Yılmaz Kayseri’nin organ bağışı konusunda Türkiye ortalamasının altında kaldığını vurgulayarak “Kayseri’de de bu sene sadece bir beyin ölümlü hastanın organları bağışlandı. Biz Türkiye ortalamasını bile yakalayamıyoruz. Kayseri’nin Türkiye ortalamasını yakalayabilmesi için en az üç dört beyin ölümlü hastanın organlarının bağışlanması gerekir” dedi.
Forum Kayseri’de düzenlenen programa İl Sağlık Müdürü İsmail Kılıç, Erciyes Üniversitesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Yılmaz ve vatandaşlar katıldı. 3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanan Organ Bağışı Haftası ile ilgili konuşan İl Sağlık Müdürü İsmail Kılıç, “Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir. Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunmadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içinde kaybetmektedir. bugün ülkemizde kronik böbrek yetmezliği hastaları diyaliz cihazlarına bağlı olarak bir gün böbrek nakli olabilmek umuduyla yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Nakil bekleyen hastaların bazıları ise tedavi olabilmek umuduyla yurt dışında çareler aramaktadır” diye konuştu.
Organ bağışının önemine değinen Kılıç, “Organ naklinde alıcı verici olarak kişilerin doku uyumları önem arzetmektedir. Alıcı ve vericinin doku uyumları testlerle belirlenir en yüksek doku uyumunda cerrahi işlem gerçekleştirilir. Ayrıca doku uyumunun yanı sıra nakille verilen bağışıklık önleyici ilaçlarla ameliyat başarısı yükselir. Tıpta en temel ilke her bireyin kendi yaşam hakkı olduğu ve trilyonda bir yaşama dönüş şansı bile olsa bu şansın sonuna kadar kullanılması gerektiğidir. Hiç kimse için ‘nasıl olsa ölür’ tabiri kullanılamaz. Hastane yoğun bakım ortamında doktorlardan oluşan bir ekip tarafından beyin ölümü kararı verilmeden organ nakli düşüncesi gündeme gelmez. Diyanet İşler Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ bağışını insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlamıştır” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Zeki Yılmaz ise “Ülkemizde her yıl kasım ayının ilk haftası organ bağış ve organ nakli haftası olarak birtakım etkinliklere sahne olmaktadır. Bu haftanın amacı ülkemizdeki organ bağışının artırılması, yaygınlaştırılması ve insanlarımızın bu konudaki bilinç seviyesinin artırılması amaçlanmaktadır” ifadelerini kullandı.
“Bu hafta içinde yapılan değişik etkinliklerle insanlarımızda organ bağışı konusunda bir farkındalık yaratmak istiyoruz” diyen Zeki yılmaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü: ”Bunu yılın bir haftasında değil çeşitli etkinliklerle yılın tamamında bu etkinlikleri sürdürmek istiyoruz. Maalesef ülkemizde yeterli organ temin edilemiyor. Her geçen gün organ nakli bekleyen hastaların sayısı artmaktadır. Organ temin edilemediği için bu hastaların büyük çoğunluğu listede organ beklerken ölmektedir. Dün Türkiye genelinde sadece günün belirli bir süresinde16 tane beyin ölümlü hasta gelişti ama bu hastaların hiç birisi de organ bağışında bulunmadı. 2014 yılında bin 816 beyin ölümlü hasta ortaya çıktı. Bu hastalardan sadece 407’sinin organları bağışlandı. Dört beyin ölümlü hastadan bir tanesinin organları bağışlanmaktadır.2015 yılının ilk on ayında ise 1 Kasım itibariyle bin 619 beyin ölümlü hasta Türkiye’de genelinde görüldü. Bunlardan sadece 376’sının organları bağışlandı. Şuandaki oran geçen senekinden farklı değildir. Kayseri’de de bu sene sadece bir beyin ölümlü hastanın organları bağışlandı. Biz Türkiye ortalamasını bile yakalayamıyoruz. Kayseri’nin Türkiye ortalamasını yakalayabilmesi için en az üç dört beyin ölümlü hastanın organlarının bağışlanması gerekir. Mersin, Adana, İskenderun gibi şehirlerimizden beyin ölümlü hastaların organları Kayseri’ye getirildi ve organlar Kayseri’de nakil bekleyen hastalara verildi.”


Etiketler: Erciyes Üniversitesi, Diyanet, Hastane, Erciyes, İskenderun, Adana, Mersin, sağlık, bugün, Kayseri, Kayseri Haberleri

Kaynak milliyet.com.tr ulaşmak için tıklayın.

877
UŞAK'TA SİMİTÇİ BABA 6 KİŞİYE UMUT OLDUUşak’ta beyin ölümü gerçeklen bir hastanın bağışlanan organları 6 kişiye umut olacak.

Uşak’ta beyin ölümü gerçeklen bir hastanın bağışlanan organları 6 kişiye umut olacak. 
  Uşak’ta simit fırınında çalışan 61 yaşındaki Hüsnü Balta geçen gün beyin kanaması teşhisiyle getirildiği özel hastanede beyin ölümünün gerekleşmesi sonucu, ailesinin rızası ile organları bağışlandı. Bağışlanan organlar, nakil bekleyen 6 hastaya umut olmak için Uşak’tan İzmir’e gönderildi.
  Uşak’ta simitçilik yaparak geçimini sağlayan 61 yaşındaki Hüsnü Balta geçtiğimiz Çarşamba günü gecesi banyoda baygın şekilde oğlu tarafından bulunarak 112 acil yardım ekiplerince özel bir hastaneye tedavi için getirildi. Burada yapılan tüm girişimler sonuçsuz kalınca hastanın beyin ölümünün gerçekleştiği teşhisi konuldu. Hasta yakınlarının isteği doğrultusunda organlarının bağışlanması kararı verildikten sonra hummalı bir çalışma başladı. Uşak Medikal Park Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Doktor Bunu Çırpıcı’nın verdiği bilgilere göre beyin ölümü gerçekleşen Hüsnü Balta’nın bağışlanan organlarından böbrek, kornea, karaciğer ve pankreası, İzmir Ege Üniversitesi Hastanesi’nden gelen uzman ekipler tarafından alınarak nakil bekleyen 6 hastaya umut olmak üzere İzmir’deki hastanelere doğru yola çıktı.
  Gece yarısı saat 02:30 sularından Uşak’a gelen uzman ekipler yaklaşık 3 saat operasyonun ardından organları başarılı şekilde aldılar. Beyin ölümü gerçekleşen Hüsnü Balta’nın organları alınmadan son kez ailesine gösterilerek ameliyathaneye götürüldü. Bu sırada aile yakınları Hüsnü Balta’ya son kez el sallayarak göz yaşları içerisinde vedalaşırken duygu dolu anlar yaşandı.

  “BİZ BİR CAN KAYBETTİK AMA 5-6 CAN GERİ KAZANDIK”

  Babasının organlarının bağışlanmasını sağlayan oğul İbrahim Balta, kardeşiyle birlikte organ bağışı kararı aldıklarını belirterek; “biz bir hasta kaybettik, fakat birkaç hastayı kurtarabiliriz düşüncesiyle böyle olmasını istedik. Kimin ne zaman öleceği belli değil. Babam sağlığında organ bağışına olumlu bakıyordu. Son günlerde haberlerde sıkça duyuyorduk Organ Bağışı haftası olduğunu. Babamızı bu hafta içerisinde kaybettik. Özellikle aileler bu konuda destek olmalı. Biz bir can kaybettik, inşallah 5-6 can geri kazanacağız.” Dedi.

  “HERKES BU İNSANLAR GİBİ CESUR YÜREKLİ OLMALI”

  Uşak Medikal Park Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Doktor Banu Çırpıcı ise organ nakli ile şu bilgileri aktardı; “61 Yaşındaki Hüsnü Balta isimli hastamız beyin anevrizması tanısyla hastanemize 112 ekiplerince getirildi. Yaklaşık 40 saat süren takip sonucunda hastamızın beyin ölümü tanısı konuldu. Bu süreçten sonra ailenin de rıza doğrultusunda organ nakil işlemleri başlatıldı. İzmir Ege Üniversitesi Hastanesinden gelen arkadaşlarımız 2 böbrek, 2 kornea, karaciğer ve pankreası başarılı bir şekilde alarak, Ege Üniversitesi ve Şifa hastanelerinde nakil bekleyen hastalarımıza ulaştırmak için yola çıktılar. Yakınlarımızı kaybettiğimizde hepimiz duygusal oluyoruz. Biz bugün gerçekten çok duygusal anlar yaşadık. Bu cesur yürekli aile hepimize örnek olmalı. Onlarca hayatını kaybeden kişilerin organları toprak altında çürüyor. Halbuki bu insanlar gibi cesur yürekli olarak bu tür yapılacak organ bağışlarıyla milyonlarca bir yandan ölümü bir yandan organ nakli bekleyen insanlara şifa olunabiliyor.” Dedi.


Kaynak usak.tv ulaşmak için tıklayın.

878
Zengin iş adamı öbür dünyada kullanmak için aracını gömdüFiravunlara özenen Brezilyalı iş adamı Bentley marka aracını mezara gömdü.

Thane Chiquinho Scarpa, Brezilyalı zengin bir iş adamı. Sosyal medyada yaptığı ilginç bir duyuruyla geniş kitlelerce tanınır hale geliyor. Scarpa, duyurusunda milyon dolarlık Bentley arabasını bir mezar açıp gömeceğini belirtiyor.

Mısır firavunlarına özendiğini, öbür dünyada da Bentley'ini kullanabilmek için böyle yaptığını söylüyor.

MEZAR KAZIP FOTOĞRAFINI PAYLAŞTI

Bunun için tarih de veriyor ve medyayı malikanesine davet ediyor. Hatta bununla da yetinmeyip bizzat mezar kazdığı fotoğrafları da sosyal medyada paylaşıyor.

Tahmin edeceğiniz gibi bu adama sosyal medyadan oldukça sert ve olumsuz tepkiler geliyor. Birçokları tarafından deli olmakla itham edilen Scarpa'ya arabasını hayır kurumlarına bağışlaması için de çağrıda bulunuluyor.ELEŞTİRİLERE KULAK ASMIYOR

Scarpa bu eleştirilerden hiç etkilenmiyor ve baskılara rağmen töreni iptal etmiyor. Söylediği günde kalabalık bir gazeteci grubunun önünde tören başlıyor.

KONUŞMA DA YAPTI

Araba mezara indirilir ve fotoğraflar çekilirken bir anda töreni durduruyor ve şu muhteşem konuşmayı yapıyor:  "Milyon dolarlık Bentley'imi gömeceğimi söylediğim için beni kınadınız. Halbuki birçok insan benim bu arabamdan çok değerli birşeyi sürekli toprağa gömüyorlar. Kalpler, karaciğerler, akciğerler, gözler ve böbrekler toprağa gömülüyor. Bu aptalca. Dışarıda organ nakli bekleyen o kadar çok insan varken bu sağlıklı organları gömüyoruz. Bu dünyadaki en büyük israf. Bentley'im bununla karşılaştırıldığında hiçbirşey. Bir organdan daha değerli hiçbirşey yok, çünkü insan hayatından daha değerli birşey yok. Burada organlarımı bağışladığımı şu an resmen açıklıyorum."Kaynak ensonhaber.com ulaşmak için tıklayın.

879
Diyalizle Yaşam / Böbrek Nakli Sonrası Yaşam
« : 05 Eylül 2015, 08:54:50 »
Böbrek Nakli Sonrası Yaşam

Böbrek nakli olduktan sonra hastanın toplumsal yaşama dönmesi,normal aile ve ev hayatı sürmesi,daha önceden yaptığı işe dönmesi mümkündür.Böbrek naklinden sonra eve dönüş günü geldiğinde hastalar genellikle çok mutludur;çünkü nakil olmadan önce o evde yaşadığı bütün sıkıntılardan kurtulmuş,artık etrafındaki diğer insanlar kadar kendiside sağlıklıdır.Sağlıklı bir insanın yapabileceği her şeyi  bir süre sonra kendisi de yapabilecektir.Fakat bu dönüşün hemen ardından bazı hastalarda birkaç gün veya hafta sürebilen derin bir “boşluk hissi”, mutsuzluk ve depresyon dönemi gelebilir.Görünürde hiçbir sebep yokken ortaya çıkan bu problem(bazen ağlama nöbetleri şeklinde)normaldir.Ancak bu problem kendiliğinden düzelmiyor ve hasta gittikçe kötüleşiyorsa organ nakli ekibine haber veriniz.
Böbrek naklinden yaklaşık 3 ay sonra hastalar eski ve hastalık öncesi yaşamlarına geri dönerler.Nakilden dolayı yaşamlarını etkileyecek olası sorunlara rağmen,normal bir yaşam tarzına yeniden kavuşurlar,çalışırlar,evlenebilirler,çocuk sahibi olabilirler ve toplumda faydalı bir rol oynarlar.Ancak naklin ilk aylarında özellikle enfeksiyon hastalıklarından korunmak için hasta kısıtlı bir hayat sürdürmek zorundadır,bu sebeple uyulması gereken bazı kurallar vardır.Yeni sosyal yaşamınızda şunlara dikkat etmelisiniz:
  1)İlk 3 ay lokanta, sinema, tiyatro, otobüs, tren, kahvehane, nişan, düğün, sünnet düğünü, cami, alışveriş merkezleri gibi halka açık ve kalabalık yerlere gitmeyiniz.

  2)İlk 3 ayda bir odada 2 veya daha fazla kişi olduğunda mutlaka maske takınız.

  3)Ellerinizi sık sık yıkayınız,vücut ve ağız temizliğine mutlaka dikkat ediniz.

  4)Kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlar beslemeyiniz;bahçe ve bitkilerle doktor izin verinceye kadar uğraşmayınız.

  5)İlk 1 ay kesinlikle araba kullanmayınız.

  6)Sigara içmeyiniz.

  7)Alkolden uzak durunuz.

  8)Öğrenciyseniz okula gidebilirsiniz;ancak okular,fabrikalar gibi kalabalık yerlerde grip gibi enfeksiyon hastalıklarına yakalanma ihtimalinizin yüksek olduğunu unutmayınız.

  9)Kış mevsiminde korunmaya dikkat ediniz.

  10)Nakilden sonra seyahat etmenizde sakınca yoktur ancak uzun mesafeli gezilerden önce doktorunuza danışmalı yanınıza yeterince ilaç almalı,sizi ve hastalığınızı tanıtan bir kart veya rapor bulundurmalı ve gittiğiniz yerde karşılaşacağınız bir problem olduğunda başvurabileceğiniz nakil merkezi veya doktorun adres ve telefonunu önceden kaydediniz.

  11)Ameliyattan 3 ay sonra işinize dönebilirsiniz.Ancak yaptığınız iş konusunda doktorunuza bilgi veriniz,uygun bulmazsa iş değişikliği yapabilirsiniz.

    Şunu unutmayınız ki; konuya ve hastalığınızla ilgili olarak gelişigüzel kişilerin bilgilerine itibar etmeyiniz.Sorunlarınızı doktorunuz ve hemşirenizle açık-seçik olarak konuşunuz ve onların tavsiyelerine uyunuz.
 

BÖBREK NAKLİ SONRASI BESLENME

 Sağlıklı ve dengeli bir beslenme sizin iyileşme sürecinize yardım edecektir.Öte yandan yeni ve normal bir hayata kavuşmak iştah üzerinde olumlu etki yapar,aynı zamanda kortizon ilaçları da(deltacortil, prednol, codelton vb)durumlar iştahınızı artırır.Bu nedenle çoğu kez hastalar nakil olduktan sonra iştahları arttığından çok yemek yemelerine bağlı olarak kilo alırlar ve alınan bu kilolar sağlığınız için sorun teşkil eder.Bunu önlemek için beslenme uzmanına(diyetisyene)danışınız.
    Böbrek nakli olduktan sonra beslenmenizde şunlara dikkat etmelisiniz:

  1)Her gün tartılın ve kaydediniz.

  2)İştahınızı frenlemeye çalışmalısınız.Bunun için sofralarınızı basit ve sade hazırlayınız,yemeklerinizi küçük tabaklara koyup lokmalarınızı uzun süre çiğneyiniz,yemek sırasında su veya düşük kalorili içecekler içiniz.

  3)Yemeklerinizi doktorunuzun aksini söylemedikçe az tuzlu pişirin.Kullandığınız kortizon ilaçlarının bir yan etkisi de vücudunuzun tuz depolamasına neden olmasıdır.bu durum vücudun su tutmasına ve tansiyonunuzun yükselmesine sebep olabilir.Bu yüzden tuz alımını kısıtlamalısınız.Bunun için:

  a)Yemeklerinizi az tuzlu pişiriniz.

  b)Pişmiş yemeğe tuz eklemeyiniz.

  c)Cips, çerez, kuruyemiş gibi tuzlu gıdalardan uzak durunuz.

  d)Konserve ve hazır yemeklerden kaçının çünkü bunlar çok fazla tuz içerir

  4)Yemeklerinizi zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısır özü yağı gibi sıvı yağlarla pişiriniz ve katı yağlardan(margarin gibi) uzak durunuz.

  5)Kızartma yerine ızgara, teflon tavada yağsız pişirme, buharda pişirme gibi yöntemleri kullanınız. Mümkün olduğunca az ekmek tüketiniz.Temizliğinden emin olmadığınız yerlerde yemek yemeyiniz.

  6)Etsiz sebze yemekleri, az sıvı yağlı veya yağsız salatalar istenildiği kadar tüketilebilir. Derisi alınmış tavuk,hindi ve balığı serbestçe tüketebilir ancak kırmızı et mümkün olduğunca çok az tüketmelisiniz.

  7)Az yağlı süt, az yağlı ve tuzu alınmış peynir yenilebilir. Yumurta haftada 2 gün yenmelidir.

  8)Pastörize olmayan sütten yapılmış peynir yemeyin, küflü peynirlerden kaçının.

  9)Süt, peynir, yağ ve yoğurt gibi ürünleri her seferde az miktarda satın alın; böylece onları taze tüketmiş olursunuz.

  10)Marul gibi çiğ sebzeleri yemeyiniz.

  11)Sebzeleri düdüklü tencerede pişirerek hem onların vitaminlerini korur hem de enerjiden ve zamandan tasarruf edersiniz.

  12)Her zaman taze meyve yiyin ve onları her defasında iyice yıkayıp, soyunuz.

  13)Öğün aralarında acıktığınızda biraz meyve ve sebze yiyin asla öğün aralarını kek ve bisküvi gibi gıdalarla geçiştirmeyiniz.

  14)Bal, çikolata, reçel, marmelat ve pasta gibi çok fazla şeker içeren gıdalar kan şekeri yüksek olan(diyabetik)hastalara kesinlikle yasaktır. Kan şekeri normal olanlar da çok fazla tüketmemeye dikkat etmelidirler.

  15)Her gün yaklaşık 3 lt. sıvı almaya çalışınız. bu,böbrekleriniz için yararlıdır ve vücudunuzdan zararlı atıkların atılmasına yardımcı olur.Şişe suyu, taze sıkılmış meyve suları, bitki çayları, az yağlı pastörize süt günlük sıvı alımı için uygun seçeneklerdir.

 

BÖBREK NAKLİ SONRASI EGZERSİZ VE SPOR

   Nakil sonrası yapılan düzenli egzersiz,spor gibi fiziki aktiviteler hem vücudu hem de ruhu canlardır.Yapılan egzersizlerle hem aldığınız kiloları yakar hem de zaman geçirmiş olursunuz.Uzun bir hastalık dönemiyle güçsüzleşen kaslarınızı güçlendirmek için günlük egzersiz  yapmanız önemlidir. Egzersize başlamak için böbrek naklinden sonra en az 6 hafta beklemeniz gerekir.
                 Egzersiz ve spor yapmaya başlamadan önce:

  1)Doktorunuza size uygun iyi egzersizin ne olduğunu ve ne zaman başlamanız gerektiğini sorun.

  2)Yavaş yavaş başlayıp giderek egzersiz miktarını artırınız.

  3)Çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda egzersiz yapmayınız.

  4)Egzersiz yaparken pamuklu ve teri emen giysileri tercih ediniz.

  5)En iyi egzersiz yürümedir. Özellikle güzel ve temiz havalarda yapılan yürüyüşler sizin daha iyi uyumanızı, bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasını sağlar.

  6)Merdiven çıkmak da egzersize başlamanın iyi bir yoludur; fakat aşırıya kaçmamaya özen gösteriniz ve yorulur yorulmaz dinlenin.Asansör yerine merdivenleri kullanınız.

  7)Vücudunuza darbe gelebilecek futbol, voleybol, basketbol, tenis, judo… vb. sporları kesinlikle yapmayınız,ayrıca ağırlık kaldırarak vücut geliştirme çalışmaları yapılmasıda yanlış ve sakıncalıdır.

  !!!Egzersiz sırasında aşağıda belirtilen durumlardan biriyle karşılaşma halinde,doktorunuz tekrar izin verinceye kadar egzersizleri durdurun veya erteleyin:

     a)Göğsünüzde, boynunuzda ya da çenenizde ağrı veya basınç hissederseniz

     b)Uykusuzlukla bağlantısı olmayan aşırı yorgunluk

     c)Birden başlayan nefes darlığı

     d)Egzersiz sırasında veya sonrasında oluşan baş dönmesi, sersemlik hissi

     e)Nakil sonrası ortaya çıkan, egzersiz sırasında veya sonrasında görülen sürekli hızlı veya düzensiz nabız durumlarında derhal egzersizi durdurunuz.

 !!!Egzersiz ve spor yapmadaki amacınızın ilaçlara bağlı oluşan kas ve iskelet sistemini ilgilendiren yan etkileri(kemik erimesi gibi) en aza indirmek,fazla kiloları vermek,tansiyonu düşürmek,psikolojik rahatlama sağlamak olduğunu unutmayınız ve egzersize bağlı bir sorun ortaya çıktığında doktorunuza mutlaka danışınız.

  NAKİL SONRASI CİNSEL YAŞAM VE HAMİLELİK


   Böbrek naklinden genellikle birkaç ay sonra kendinizi yeteri kadar iyi hissettiğinizde cinsel faaliyetlerinize tekrar başlayabilirsiniz.

  Cinsel yaşamınızda nakil sonrası dikkat etmeniz gereken noktalar şunlardır:

  1)Nakilden sonra ilk 6 hafta cinsel ilişkide bulunmamalısınız. Bu süre sonunda doktorunuzla görüştükten sonra normal cinsel yaşamınıza dönebilirsiniz.

  2)Eşlerden birinde akıntılı bir hastalık varsa mutlaka prezervatif(kondom, kılıf)kullanılmalı ve tedavi için doktora başvurulmalıdır.

  3)Soğuk algınlığı veya herpes (uçuk) gibi bir enfeksiyona sahip olmadığı sürece birini öpmek sorun yaratmaz. Her iki tarafın da cinsel birleşmeden önce ve sonra su ve sabunla iyice yıkamaları önerilir.

  4)Nakilden birkaç ay sonra kadınların çoğunun adet kanamaları normale döner. Bazılarında ise nakil sonrası adet bozuklukları, az veya çok adet görme, düzensiz adet görme gibi şikayetler olabilir. Bunun için kadın doğum doktoruna başvurulmalıdır.

  5)Adet döneminde hastalar vücut temizliğine çok daha dikkat etmelidir; çünkü enfeksiyona daha açık bir dönemdedirler. Bunu önlemenin yolu petlerini çok sık değiştirmelidirler(yaklaşık 2-4saat aralıklarla).Şunu unutmayınız ki kan mikropların üremesi için çok ideal bir ortamdır. Kadınlar genital bölgelerini saf sabunla sıkça yıkamalı ve içeriğini bilmediği kozmetik ürünleri asla kullanmamalıdır.

  6)Nakilden sonra çok ciddi bir problemde adet kanamalarının normale dönmesiyle, yumurtlamanın da normale dönmesidir; bu durum istenmeyen gebeliklere neden olabilir. Bağışıklığı baskılayıcı ilaçların bazıları doğum kontrol haplarının etkinliğini azaltması ve doğum kontrol haplarının kalp-damar sisteminde problemlere yol açabilmesi, tansiyon problemi olan hastalarda önerilmemesinden dolayı nakil olan hastalarda pek tavsiye edilmez. Rahim içi araçlar(spiral gibi)enfeksiyona neden olabileceği için önerilmez. Prezervatif hem enfeksiyonu hem de istenmeyen gebelikleri önlemenin en iyi yoludur.

  7)Böbrek nakli olduktan sonra isteyen kadın ve erkek çocuk sahibi olabilir; ancak kadınların naklin üzerinden 2 yıl geçmeden hamile kalmaları uygun değildir. Hamile kalmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

  !!!Unutmayınız ki cinsel problemler her insanın karşılaşabileceği sorunlardır.Lütfen doktorunuzdan size zaman ayırmasını isteyerek bu tip problemlerinizi iletiniz ve çözüm talep ediniz.

  NAKİL SONRASI CİLT BAKIMI

  Deri, vücudu her türlü zararlı dış etkilerden koruyan bir örtüdür. Bu nedenle bakımına dikkat edilmeli, kesik ve yaralanmalardan mümkün olduğunca sakınmaya özen göstermelisiniz.

            Cilt bakımında dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

  1)Cildinizde önceden olan benlerde büyüme, üzerinde tüylenme, kanama gibi değişiklikler olduğunda mutlaka doktorunuza başvurunuz. Yeni ben oluşumu veya renk değişliğine yol açan başka lezyonlar, kaşıntılı kabarıklıklar ortaya çıkması durumunda durumu doktorunuza bildiriniz.

  2)Aşırı kuru ciltte sıklıkla oluşan çatlaklar vücuda bakteri girişin kolaylaştırır. Bu nedenle cildiniz çok kuru ise nemlendirici krem ve losyonlar kullanmalısınız. Kuru ciltleri çok sık ve gereksiz yere sabunla yıkamaktan kaçınınız; çünkü cildin doğal yağ dengesini bozarsınız.

  3)Aşırı nem ve terleme cilt bütünlüğünü bozarak mikropların üremesi için elverişli bir ortam oluşturabilir. Cildiniz çok nemli ise olabildiğince kuru tutmak amacıyla talk pudralar kullanılmalı ve seyrek dokunmuş kumaşlardan yapılan elbiseler giymelisiniz. Terlediğinizde sık sık giysilerinizi değiştirin.

  4)Nakil sonrası kullandığınız kortizon dolayı yüzünüzde ve vücudunuzun çeşitli bölgelerinde sivilce(akne) çıkabilir. Sivilceler için cildinizi saf sabunla sık sık yıkayıp iyice durulayın. Sivilceli bölgeyi yıkarken ovmaktan ve keselemekten kaçının. Sivilcelerinizi kesinlikle sıkmayın ve koparmayın. Sivilceyi kapatmak için makyaj malzemesi ve yağlı kremlerden kaçınınız. Asla kendi başınıza başkalarının önerdiği kremleri ve ürünleri kullanmayınız. Sivilce sorununuz çok fazla ise mutlaka bir cildiye(dermatolog) danışınız.

  5)Bağışıklığı baskılayıcı (immunsupresif) ilaçlarının bazılarının yan etkilerinden biri de yüz tüylerinin büyümesi ve sıklaşmasıdır. Kadınlar çocuklar için bu durum üzücü olabilir; ancak hiçbir şekilde bu ilaçları kesmemelisiniz. Bu durumda tüy dökücü kremler, lazer gibi özel cihazlar ile aşırı tüyler alınabilir. Tüylerin alınamadığı durumlarda özel bir solüsyonla tüyleri sarartabilirsiniz; fakat cildinizi tahriş etmemeye özen gösteriniz.

  6)Nakil sonrası kullandığınız ilaçlar muhtemelen saçınızı etkileyecektir, saç dökülmesi gibi problemler yaşayabilirsiniz. Saçlarınızın yağlanmasını önlemek ve temiz olması için sık sık yıkayınız. Saçlarınıza sık aralıklarla boya perma yaptırmayınız, bu durum saç dökülmesini hızlandırabilir. Sorun çok ciddi ise cildiye uzmanına başvurunuz.

  7)Çok fazla güneş herkes için zararlıdır. Güneşten gelen morötesi ışınlar cildin erken yaşlanmasına, güneş yanıklarına ve cilt kanserlerine neden olabilir. Nakil olan hastaların cilt kanserlerine yakalanma olasılığı diğer insanlara göre daha fazladır; çünkü bağışıklık sistemleri baskılandığı için deriye nüfuz eden morötesi ışının yol açtığı zararın tamamını gideremez. Bunun için güneş ışınlarının kuvvetli olduğu(10.00-15.00)saatleri arasında dışarı çıkmayınız. Mümkün olduğunca gölgelik alanlarda oturmaya çalışınız. Mutlaka güneş kremi kullanın; çünkü güneş ışınları bulutlu günlerde dahi zararlı olabilir. Dışarı çıkarken uzun kollu giysileri tercih ediniz. Asla solaryuma gitmeyiniz.

   NAKİL SONRASI AĞIZ VE DİŞ BAKIMI

  Nakil sonrası kullanılan ilaçlar nedeniyle özellikle ilk 6 ayda vücut direnciniz düşecektir. Bu dönemde diş tedavisi yaptırmak sorun yaratabilir. İdeal olan, nakil öncesi tüm adayların diş tedavilerini yaptırmalı ve nakil sonrası ilk 6 ay çok zorunlu olmadıkça diş tedavisinden kaçınılmalıdır. Acil bir sorun ortaya çıkarsa doktorunuza danışın ve gerekli önlemler alındıktan sonra diş hekimine gidiniz
Nakil sonrası  düzenli olarak dişlerinizi fırçalayınız ve yumuşak bir fırça kulalınız, böylece diş etlerinize zarar vermemiş olursunuz. Takma dişiniz varsa her yemekten sonra bunları iyice temizleyiniz. Dişlerinizle ilgili nakilden sonraki ilk 6 ay içinde dişçiye gitmelisiniz ve nakil olduğunuzu mutlaka söyleyiniz. Böbrek naklinizin üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin, herhangi bir diş operasyonundan 24 saat önce başlayıp operasyondan


Kaynak  atauniorgannakli.org ulaşmak için tıklayın.

880
Diyalizle Yaşam / Babasından, doğum gününde yeni hayat
« : 02 Eylül 2015, 21:05:02 »
Babasından, doğum gününde yeni hayatBöbrek yetmezliği teşhisi konulan 22 yaşındaki Muzaffer Ünlü, doğum gününde babasından nakledilen böbrekle yeniden hayat buldu. Ünlü, "En güzel hediyeyi babamdan aldım" diyor

Konya'nın Ereğli ilçesinde yaşayan 22 yaşındaki Muzaffer Ünlü, 15 gün önce böbreğini kaybettiğini öğrendi. Doğum gününde babası Metin Ünlü'den aldığı böbrekle yeniden doğan genç adam Ünlü, "Babam bana en büyük hediyeyi verdi" dedi. Mide bulantısı nedeniyle hastaneye başvuran 22 yaşındaki Muzaffer Ünlü, 10 gün hastanede yattı. Aslında belirgin hiçbir rahatsızlığı yoktu Kusma ve bulantılar ise aniden gelişmişti. Yapılan tetkiklerde, böbrek yetmezliği teşhisi konuldu.

'TÜM AİLEM SIRAYA GİRDİ'
Böbrek yetmezliği teşhisinin konulmasının ardından 8 seans diyalize girdiğini belirten Muzaffer Ünlü şöyle konuştu: "Nakil olmuş tanıdıklarımın vesilesiyle yolum Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi'yle kesişti. Diyalize girip, uzun süre bu tedaviyi alabilirdim. Ama vaktimin çoğunun makineye bağlı olarak geçmesini istemedim. Yıpranacaktım. Antalya'ya geldiğimizde bize bir umut kapısı açıldı. Babamın böbreği uyumluydu. Annem ve kardeşim de verici olmak istedi. Tüm ailem benim için sıraya girdi." Doğum gününde, babası Metin Ünlü'den böbrek nakli yapılan ve yeniden sağlığına kavuşan Muzaffer Ünlü hislerini, "En büyük doğum günü hediyesini de babamdan almış oldum. Eğer ailem olmasaydı kadavradan böbrek bekliyor olacaktım. Benim için zor bir süreç olacaktı. Böbreğimi kaybetmeden önce, organ nakli nedir onu bile bilmiyordum. Oysaki binlerce insanın organ bağışıyla hayat bulduğunu yeni öğrendim. Organ bağışının ne kadar önemli olduğunu daha da iyi anladık. İnsanların böbrek bağışında duyarlı olmalarını istiyorum" diye dile getirdi.

'BÖBREK UYUM SAĞLADI'
Muzaffer Ünlü'nün, 15 gün gibi kısa bir sürede yeniden çalışır bir böbreğe sahip olduğunu söyleyen Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş ise, bu hastalığın kesin çözümünün böbrek nakli olduğunu belirterek organ bağışının önemine dikkati çekti: "Diyaliz tedavisini, hastaya böbrek nakli için gerekli süreyi kazandıran bir tedavi yöntemi olarak düşünmeliyiz. Bu nedenle tüm dünyada olduğu gibi yasal, bilimsel ve etik sınırlar içinde olmak şartıyla böbrek nakliyle ilgili geliştirilen her yöntemin sayısı ve başarısı artırılmalıdır. Herkes kendisinin ve bir yakınının bu hastalığa yakalanabileceğini unutmamalı. Bir transplant cerrahı olarak gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim, bir sevdiğimin yaşama dönebilmesi için hiçbir kaygı duymadan bir böbreğimi bağışlayabilirim. Çünkü biliyorum ki, böbrek nakli hayat kurtarır."

Prof. Dr. Alper Demirbaş:
60 bin kişi, böbrek yetmezliği çekiyor
"Şu anda ülkemizde 60 bin kronik böbrek yetmezliği yaşayan hasta olduğu tahmin ediliyor ve her yıl bu sayıya 8 - 10 bin hasta ekleniyor. 100 diyaliz hastasından 14-15'i her sene hayatını kaybediyor. Bunun anlamıysa; hiçbir doğal afet veya maden kazası olmaksızın, her yıl tam 9 bin kişi, artık akşam yemeklerinde sevdikleriyle sofraya oturamıyor."


Kaynak sabah.com.tr ulaşmak için tıklayın.

881
Diyalizle Yaşam / 5 Çocuk Babası Hasta, Organ Nakli Bekliyor
« : 02 Eylül 2015, 21:02:20 »
5 Çocuk Babası Hasta, Organ Nakli BekliyorVan'da yaşayan 5 çocuk babası hasta, iyileşmek için organ nakli bekliyor.

Van'ın Muradiye ilçesine bağlı Açıkyol Mahallesi'nde yaşayan 5 çocuk babası Cahit Bulut (40), karaciğer nakli olmayı bekliyor. Cahit Bulut, üç yıl önce mide kanaması geçirdiğini söyleyerek, "Karaciğer rahatsızlığım var. Şu an hastalığım ilerleyerek Portal Ven Trombozu seviyesine gelmiş bulunmaktadır. Şu an karaciğer nakli olmam lazım, ancak bu nakli yapacak imkanım yoktur. Şimdiye kadar ki tedavilerimi de bir tarlam ve hayvanlarım vardı, onları satarak bugüne kadar dayanabildim. Ancak şimdi elimde hiçbir şeyim kalmadı. Bir bu evim kaldı, ancak bu çocuklar ne yapacaklar? Bunları da düşünmek lazım. Sağlığımda inşaatlarda çalışarak ailemi geçindiriyordum, ancak sağlığımı kaybettikten sonra şimdi inşaatlarda da çalışamıyorum. Büyük oğlumu liseden aldım, şimdi o bize bakmaya çalışıyor. Diğer çocuklarımı okutmak istiyorum, ama imkanım yok" dedi.

Van ve Ankara'da gördüğü tedavilerden sonuç alamadığını dile getiren Bulut, "Üç yıldır bu hastalığımla mücadele ettiğim için maddi olarak çok sarsıldım. Artık maddi olarak tükendim. Tek çarem yetkililer ve hayırseverlerin bana yardım etmeleridir. Doktorlar eğer bir donör bulabilirsen yüzde 100 ciğerlerim temizlenir ve sağlığıma kavuşacağımı belirtiyorlar. Ancak üç yıldır bir donör beliyorum, beklerken de sağlığımdan oluyorum. İnşallah bir hayırsever karşıma çıkar ve bana el uzatır, çocuklarımın içinde sağlığıma kavuşurum" ifadelerini kullandı.

Organ bağışı konusunda da uyarılarda bulunan Bulut, "Eşim şu an bütün organlarını bağışlayacağını söylüyor. Bu konularda insanlarımızın daha duyarlı olmaları gerekiyor. Hepimiz günü gelince göçüp gideceğiz, ancak yatalak olmadan gitmek var, bir de yataklara mahküm kalıp tüm aileyi rahatsız etmek var. Bunları düşünmek lazım. Eşimin ve çocuklarımın bana karaciğer vermeleri uygun görülmedi. Donörlerin korkmalarına hiç gerek yok, nakil veren 6 ay zarfında sağlığına kavuştuğu gibi, kendileri için de hiçbir risk taşımıyor. Bunun bilinmesini istiyorum" diye konuştu.

Cahit Bulut'un oğlu Mustafa Bulut ise Rize'de okuduğunu, ancak babasının rahatsızlığı nedeniyle okulu bırakmak zorunda kaldığını belirterek, "Babam çalışamıyordu. Eve birilerinin bakması lazım. Evin büyük oğlu olduğum için ben bakmak zorundayım. Tek dileğim babamın iyileşmesi, aramıza dönmesidir" dedi.

Cahit Bulut'un kızı Pınar Bulut ise gözyaşlarına boğularak, "Babamın eski sağlığına kavuşmasını istiyorum. Tek istediğim babama karaciğer vermeleridir. Babam eski sağlığına kavuşsun, bana yeter. Ben babamı çok seviyorum. Babamın sağlığı yerinde olsun, bizim içimize gelsin başka da bir şey istemiyorum" ifadelerini kullandı.

Anne Muhabbet Bulut ise kucağında 5 aylık Meryem isimli bebeğiyle çocuklarının yetim kalmasını istemediğini belirterek, "Çocuklarımı babasız bırakmasınlar. Devlet büyüklerinden ve hayırseverlerden yardım bekliyoruz. Allah rızası için eşime yardımcı olsunlar. Sadece eşim iyileşsin, başka bir şey istemiyorum" şeklinde konuştu. - VAN


Kaynak haberler.com ulaşmak için tıklayın.

882
Beyin Ölümü Gerçekleşen Şahsın Organları 5 Kişiye Umut OlduÇanakkale'nin Ayvacık ilçesinde 4 gün önce geçirdiği motosiklet kazası sonrası beyin ölümü gerçekleşen 37 yaşındaki Mustafa Toğman'ın organları 5 hastaya umut olacak.

Ayvacık'ta geçirdiği trafik kazası sonucu başını yere vuran ve Çanakkale Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alınan Mustafa Toğman'ın dün beyin ölümü gerçekleşti. Yaşanan bu durum üzerine Çanakkale organ nakli koordinatörleri Toğman'ın ailesiyle görüştü. Aile beyin ölümü gerçekleşen Toğman'ın organlarını bağışlama kararı aldı. Yapılan operasyonun başarılı bir şekilde geçtiğini belirten Dr. Azem Ülkü, "Bir Çanakkaleli olarak, başkalarına yaşam şansı vermek adına yapılan bağışı çok önemsiyorum. Bu aileye çok teşekkür ediyorum. Başları sağolsun, sabır diliyorum. Mustafa Toğman 4 gün önce motosikletiyle kaza yapmıştı. Kaza sonrasında hastanemizde tedavi altına alındı ve maalesef kurtarılamadı. Dün akşam saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti. Aileye o duyarlılığı için teşekkür ediyorum. Çok derin bir şekilde başkalarına sağlık vermek adına organları bağışlamak istediler. Biz koordinasyonunu yaptık. Az önce ameliyat bitti. Bir karaciğer, iki böbrek Uludağ Üniversitesi'nde bekleyen hastalara nakil edilecek. İki korneası da göremeyen insanlara ışık olacak. Ameliyatı yapan ekibe ve Çanakkale halkına teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Doktoru Burhan Coşkun ise,"37 yaşında beyin ölümü gerçekleşmiş olan hastamızın, karaciğer ve iki böbreği Uludağ Üniversitesi'nde organ bekleyen hastalara nakil yapılacak. Buradan organ bağışında bulunan hastamızın yakınlarına teşekkür ediyoruz. Ailesine Allah'tan sabır diliyoruz" dedi.

Bursa'dan bugün özel olarak organ nakil ekibi geldi. Çanakkale Devlet Hastanesi'nde yapılan operasyonla Toğman'ndan alınan 2 böbrek, 2 kornea ve karaciğer Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde organ nakli bekleyen 5 ayrı hastaya nakledilmek üzere karayolu ile götürüldü. - ÇANAKKALE


Kaynak haberler.com ulaşmak için tıklayın.

883
Diyalizle Yaşam / Organlarıyla Hayat Verecek
« : 02 Eylül 2015, 20:57:55 »
Organlarıyla Hayat VerecekÇanakkale'de, motosikletiyle geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan ve hastanede beyin ölümü gerçekleşen 37 yaşındaki Mustafa Toğman'ın ailesince bağışlanan organlarıyla nakil bekleyen hastalara umut oldu.

Geçen perşembe günü Ayvacık'ta meydana gelen kazada kasksız sürücü Mustafa Toğman direksiyon hakimiyetini kaybettiği motosikletten yola düşüp başını yere çarptı. Ağır yaralanan Toğman, ambulansla kaldırıldığı Çanakkale Devlet Hastanesi'nde tedaviye alındı. Yoğun Bakım Servisi'nde tedavisi süren Mustafa Toğman'ın, dün beyin ölümü gerçekleşti. Ailesi, Toğman'ın organlarını bağışlama kararı aldı. Bunun üzerine Bursa'dan gelen ekipler, Toğman'ın iki böbreği, karaciğeri ve kornealarını aldı. Kalp ise dokusu uyan hasta olmadığı için alınamadı. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürülen organların uygun hastalara nakledileceği belirtildi.

Beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından ailenin organ bağışı için hızlı bir şekilde karar verdiğini belirten Çanakkale Devlet Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Dr. Azem Ülkü, "Rahmetli Mustafa Toğman, Ayvacık'ta motosiklet kazasında ağır yaralandı ve yoğun bakımımıza getirildi. Dün akşam saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti. Ailesi de önemli bir kararla hızlı düşünerek organlarını bağışlama kararı aldı. Allahtan rahmet diliyorum. Ailesine sabır diliyorum. Verdikleri bu anlamlı karardan dolayı da kutluyorum" dedi. - Çanakkale


Kaynak haberler.com ulaşmak için tıklayın.

884
Diyalizle Yaşam / Kendisi 49, Böbreği 91 Yaşında
« : 02 Eylül 2015, 20:56:15 »
Kendisi 49, Böbreği 91 YaşındaAntalya'da 4 yıl önce, 87 yaşında beyin ölümü gerçekleşen Nadire Gözütok'un böbreğiyle yaşama tutunan Fatma Ünal, kendisinin 49, böbreğinin 91 yaşında olduğunu söyledi.

Muğla Fethiye'de oturan, 2008 yılında yüksek tansiyon, halsizlik ve sürekli uyku şikayetleriyle gittiği hastanede yapılan tetkikler sonunda her iki böbreğinin de hasta olduğunu öğrenen 3 çocuk annesi Fatma Ünal, üç yıl ilaç tedavisi gördü. 2011 yılında Sağlık Bakanlığı Böbrek Bekleme Sırası'na adını yazdıran Ünal'a, 3 ay sonra müjdeli haber geldi. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde, 87 yaşında beyin ölümü gerçekleşen Nadire Gözütok'un ailesi tarafından bağışlanan bir böbreği, Ünal'a nakledildi.

Kendisinin 49, böbreğinin ise 91 yaşında olduğunu aktaran Fatma Ünal, "Organ bağışının yaşı yok. İnsanlar hiçbir zaman 'Ben yaşlıyım organlarım işe yaramaz' demesin. Ben 91 yaşındaki böbreğimle kendimi çok sağlıklı hissediyorum" diye konuştu.

ÜÇ KEZ RUNTALYA'YA KATILDI

Böbrek nakli olduktan sonra Antalya'ya yerleştiğini kaydeden Fatma Ünal, "Rutin tedavilerim sürüyor. Her yıl Antalya Büyükşehir ve Muratpaşa belediyeleri ile sponsorlar tarafından düzenlenen Runtalya Maratonu'na da katılıyorum. Akdeniz Böbrek Hastaları ve Organ Nakli Sosyal Yardımlaşma Derneği'nin üyesiyim. Organ nakli ve bağışıyla ilgili tüm organizasyonlarda yer alıyorum. 91 yaşındaki böbreğimle mutluyum, hayatımı organ bağışına ve tanıtımına adadım. Bu bağışın tüm insanlara örnek olması açısından önemli olduğuna inanıyorum" diye konuştu. - Antalya


Kaynak haberler.com ulaşmak için tıklayın.

885
Organlarıyla 4 Kişiye Umut Olan Çocuk Toprağa VerildiCenazenin çıkarılması, - Cenaze namazının kılınması, - Baba İsa Çetinkaya ile röportaj, - Ahmet Çetinkaya ile röportaj, Organlarıyla 4 kişiye umut olan çocuk- Kalbi, karaciğeri ve böbrekleri bağışlanan 12 yaşındaki Mahmut Çetinkaya'nın cenazesi, Ordu'nun Ünye ilçesinde toprağa verildi- Baba Çetinkaya: - "Oğlumun organlarıyla çok canlar yaşayacak. Bir Mahmut, 4 Mahmut oldu" Ordu'da beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından bağışlanan kalbi, karaciğeri ve böbrekleri 4 hastaya umut olan 12 yaşındaki Mahmut Çetinkaya'nın cenazesi, Ünye ilçesinde toprağa verildi.Çınarlık Mahallesi'ndeki evine dün getirilen Çetinkaya'nın cenazesi, dualarla buradan alınarak Merkez Büyük Cami avlusuna getirildi. Cenazeye, Mahmut Çetinkaya'nın ailesi ve yakınlarının yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.Burada taziyeleri kabul eden baba İsa Çetinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlunun organlarıyla çok canların yaşayacağını belirterek, "Bir Mahmut, 4 Mahmut oldu. Bizim acımız 4 ailenin düğünü, bayramı oldu. Allah herkesten razı olsun" dedi.Ağabey Ahmet Çetinkaya ise herkesi organ bağışında bulunmaya davet ederek, "Cenab-ı Allah demek ki bizden daha fazla seviyormuş, onu yanına aldı. Bağışladığımız organlarla yine yaşamaya devam edecek. Yaşayacak kardeşim inşallah" diye konuştu.Çetinkaya'nın cenazesi, öğle vakti kılınan namazın ardından Çatak Mahallesi Uzunkırık mevkisindeki aile kabristanlığına defnedildi.Ünye'de 1 Ağustos'ta kuzeni Sefa Atay (12) ile serinlemek için girdiği ırmakta boğulma tehlikesi geçiren Mahmut Çetinkaya, Ordu'daki özel bir hastaneye kaldırılmıştı. Burada beyin ölümü gerçekleşen Çetinkaya'nın ailesi tarafından bağışlanan kalbi nakil için Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla Ankara'ya, böbrekleri ile karaciğeri ise karayoluyla Erzurum ve İstanbul'a götürülmüştü.


Kaynak haberler.com ulaşmak için tıklayın.

Sayfa: 1 ... 57 58 [59] 60 61 ... 67