*
Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Bize 0539 226 55 44 Ulaşabilirsiniz

Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Bize 0539 226 55 44 Ulaşabilirsiniz 

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - diyalizleyasam

Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 59
31
Depremzedeler İçin Engelli Taraftardan Örnek HareketKahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta yaşanan yüzyılın deprem felaketleri sonrası afete uğrayan 10 ilimize tüm Türkiye’nin yardım seferberliği devam ederken, İzmir temsilcisi Karşıyaka’nın bedensel engelli taraftarı Emrah Güneri örnek bir davranış sergiledi.

Doğuştan tekerlekli sandalyeye bağlı olan Güneri, kendisi için çok özel anlam ifade eden Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ekibi Pınar Karşıyaka Antrenörü Ufuk Sarıca’nın tüm takıma imzalatarak bizzat hediye ettiği formayı depremzedeler için satışa çıkardı.

Emrah Güneri, sosyal medyada açık artırma usulü satacağı formadan elde edeceği gelirin, Ahbap Derneği hesabına yatırıldığına dair dekontu da paylaşacağını belirtti.

DHA


ETİKETLER Ahbap DerneğiBedensel EngelliDepremİzmirKahramanmaraşKarşıyakaPınar KarşıyakaTaraftar Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

32
Mardin’de 12 Yaşındaki Asima, Engelli Maaşını Depremzedelere BağışladıMardin’in Kızıltepe ilçesinde yaşayan 12 yaşındaki Asima Örnek, engelli maaşını depremzede çocuklar için gönderdi.

Kızıltepe’de diyabet hastası Asima Örnek, engelli maaşı olan 3 bin 500 TL’yi depremde anne ve babasını kaybeden çocuklara Anadolu Eğitim ve Kültür Derneği aracılığıyla gönderdi. Örnek, “Depremde anne ve babasını yitiren kardeşlerimi çok seviyorum, benden onlara çok selam söyleyin, uzaktan da olsa onlarla dayanışmak istiyorum” dedi.

Duyarlı davranışından dolayı Asima Örnek’i tebrik eden Anadolu Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı Abidin Aslan ile Denetleme Kurulu Üyesi Başkanı Ömer Anuk, makbuz karşılığında Asima’nın bağışını alarak, deprem bölgesindeki çocuklara ulaştıracaklarını söyledi.

DHA


ETİKETLER DepremzedeDiyabetEngelliEngelli MaaşıKızıltepeMardin Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

33
Kuşadası Belediyesi’nden Depremzedelere Psikolojik DestekKuşadası Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen ve Türkiye’nin 10 ilinde yıkıma neden olan iki ayrı depremin ardından depremzedelerin yardımına koşmaya devam ediyor. Bu kapsamda Kuşadası Belediyesi ekipleri, afet bölgesinden Kuşadası’na gelen depremzedelere ihtiyaç malzemesi desteğinin yanı sıra psikolog desteği de vermeye başladı.

Kuşadası Belediyesi, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçesinde meydana gelen ve birçok ilde yıkıma neden olan depremlerin ardından afet bölgesinden uzaklaşarak Kuşadası’na sığınan vatandaşlara yardım elini uzatmaya devam ediyor. Bu kapsamda ekipler tarafından tespit edilen depremzedelere, ihtiyaç malzemesi desteğinin yanı sıra yaşadıkları travmayı atlatabilmelerine yardımcı olmak amacıyla Kuşadası Belediyesi’ne bağlı uzman psikologlar tarafından psikolojik destek sağlanmaya başlandı. Deprem bölgesinden gelerek desteğe ihtiyacı olan vatandaşları misafir eden Kuşadası, 444 71 14 numaralı Güvercin Masa Çözüm Merkezi’ni arayarak ihtiyaç duyduğunu düşündükleri tanıdıkları için psikolojik destek talebinde bulunabiliyor.

“Her Yer Toz Duman İçerisindeydi”

Depremde evi hasar gördüğü için 25 yaşındaki engelli çocuğu ve eşiyle birlikte Adana’dan Kuşadası’na gelerek kız kardeşinin yanına yerleşen Ayşe Alp, deprem anını anlatarak duygulu anlar yaşadı. Alp, “İlk depremden sonra her yer toz duman içerisindeydi, insanlar birbirine sarılıyordu. Ne yapacağımızı şaşırdık. Hava şartları da çok kötüydü. Aracı olanlar aracına bindi, dışarıda olanlar ise zorlandılar. Sonra engelli oğlum olduğu için eve girmek zorunda kaldık. Tekrar her yer sallanınca zar zor kendimizi dışarı attık. Artık çaresiz kalınca herkes Adana’yı terk etti. Engelli çocuğum olduğu için biz de kalamadık ve buraya kız kardeşimin yanına geldik. Sağ olsun Kuşadası Belediyesi de ilk günden beri elinden gelen yardımı yaptı ve çok ilgili davrandılar. Şu anlık buradayız ama ileride ne yapacağımızı biz de bilmiyoruz” dedi.

“Vatandaşlarımızın Bu Süreçte Yanında Olacağız”

Uzman Psikolog Candan Atak ise depremzedelerin yaşadıklarını atlatmalarının uzun bir süreç olacağını belirterek “Öncelikle ülkemize baş sağlığı ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Vatandaşlarımız tabi ki çok büyük bir travma yaşıyorlar. Depremzedeler ilk zamanlarda akut süreç dediğimiz, travma sonrasında yaşanılan bedensel ve duygusal belirtilerle oluşan süreçte oluyorlar. Bu süreçte uyku bozuklukları, yeme bozuklukları, sürekli yemek isteği, uykusuzluk, sürekli deprem olacak kaygısı yaşamaları gibi belirtiler anormal bir duruma verilen normal tepkilerdir. Bu süreçte belirtileri yaşayan vatandaşlarımız öncelikle verdikleri tepkilerin normal olduğunu bilmeliler. Eğer bunlar travma bittikten 1-2 ay sonra devam ediyorsa bir uzmandan destek almalılar” dedi.

Gazete Aydın


ETİKETLER DepremDepremzedeEngelliKahramanmaraşKuşadası BelediyesiPsikolojik Destek Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

34
İHH’dan Deprem Bölgesi İçin “Karavan” Çağrısıİnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, “Asrın Felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği bölgelerdeki afetzedeler için karavan sahiplerine çağrıda bulundu. İstanbul merkezli bir firma bölgeye yardım ulaştırmak üzere Türkiye genelinde bulunan karavanlarını Malatya’ya ulaştırdı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, deprem bölgesine getirilen 60 karavanı, Yetimler Kervanı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Ensar Vakfı ile bazı gönüllülerin işbirliğiyle engelli, hasta ve yetim ailelerine tahsis etti.

Deprem bölgesinde bulunan İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, sosyal medya üzerinden çağrı yaparak, karavan sahiplerinin araçlarını deprem bölgesi için kullanıma sunmalarını talep etti.

Hayırseverlerin bölgede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarına başvuruda bulunabileceklerini belirten Yıldırım, “Türkiye’de 20 bin civarında kayıtlı karavan var. Bunlar eğer mağdur olan insanların geçici süre de olsa ikametine karavanlarını açmak isterlerse bütün bu kurumlarla irtibat kurabilirler” dedi.

Bölgedeki sivil toplum gönüllülerince karavanlara yerleştirilen depremzedelerin ihtiyaçlarının takip edileceğini aktaran Yıldırım, “Bütün karavan sahiplerine söylüyorum, insanlar dışarıda, soğukta. Size ihtiyaç var. Geçici olarak, yardım bekliyoruz” diye konuştu.

AA


ETİKETLER AfetzedeDepremEngelliİHHKahramanmaraşKaravanMalatya Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

35
Hatay’da Yakınlarının Terk Ettiğini İddia Eden Sevgi, Muhtardan Yardım İstediKahramanmaraş merkezli depremlerde büyük yıkım yaşanan Hatay’ın İskenderun ilçesinde depremde yakınlarının terk ettiğini iddia eden, yürüyemediğini belirterek yardım isteyen 57 yaşındaki Sevgi Güler, mahalle muhtarı tarafından 6’ncı günde tekerlekli sandalye ile evden çıkarıldı.

İskenderun ilçesinin İsmet İnönü Mahallesi muhtarı Engin Altuğ’a dün öğle saatlerinde telefonla ulaşan Sevgi Güler, 5 katlı Emirhan Apartmanı’nın zemin katında oturduğunu, yürüme engelli olduğunu, ailesinin kendisini depremde terk ettiğini öne sürerek yardım istedi.

Oğlunu da yanına alan muhtar bir tekerlekli sandalye ile söz konusu eve gelip, Sevgi Güler’i çıkardı. Tekerlekli sandalyeye alınan kadın, AFAD’a teslim edildi. 6 gündür evde tek başına olduğunu belirten kadın, yürüyemediği için evden çıkamadığını söyledi.

DHA


ETİKETLER AFADDepremHatayİskenderunKahramanmaraşTekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

36
Bayram, Depremzedeler İçin Yardım Toplama Merkezinde ÇalışıyorAntalya’da depremzedeler için toplanan yardımların koordine edildiği alanda gün boyu çalışan 29 yaşındaki engelli Bayram Yılmaz görenlerin takdirini topluyor.

Türkiye’yi sarsan Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 2 büyük depremin ardından ölü ve yaralı sayısı her geçen gün yükselirken on binlerce kişi de evini kaybedip sokakta kaldı. Depremin vurduğu bölgelerdeki depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak için de Türkiye’nin dört bir yanında kampanyalar düzenlenmeye başlandı. Yardımseverler, yayınlanan listelerdeki eksikleri ellerinden geldiğince satın alarak ulaşımı ve koordinasyonu sağlayacak kurumlara iletiyor.

Konyaaltı Belediyesi’nin organize ettiği yardım alanında da bölgeye gönderilecek olan ürünler için hummalı çalışmalar sürüyor. Çalışmalara birçok kişi de gönüllü olarak destek verip yardımların hızla ulaşması için canla başla çalışıyor. Bu gönüllülerden birisi de 2004 yılında Şırnak’ta çobanlık yaparken bulduğu cismin patlaması sonucu iki kolunu dirsekten itibaren ve sağ gözünü tamamen kaybeden Bayram Yılmaz. Depremin ardından büyük üzüntü yaşayan Bayram, depremzedelere yardımcı olabilmek için ilk günden itibaren alanda çalışıyor. Yılmaz, gelen yardımları arabalara doldurup düzeni sağlıyor, kolileri yerlerine ulaştırıyor, yeri geliyor çalışanlara su dağıtıyor. Yılmaz’ı görenler ise gencin yanına gidip kendisini tebrik ediyor.

“Gönül İsterdi ki Orada Olayım”

Yaşananlar için çok üzgün olduğunu söyleyen Bayram Yılmaz, “Yaklaşık 3 gündür burada gönüllü olarak çalışmaktayım. Gönül isterdi ki orada olayım, enkazın üstündeki taşları kaldırmaya yardım edeyim ancak imkanlar bazen elverişli değil. Burada da onlar için bir şeyler yapabiliyorsak, bizi az da olsa gururlandırıyor. Depremi duyunca çok üzüldüm. İnşallah tez zamanda enkaz altındakiler de bir an önce kurtulur” ifadelerini kullandı.

“Gücümün Yettiği Kadar”

Depremzedeler için daha fazlasını yapmak isteyeceğini söyleyen Yılmaz, “2004 yılında çocukluk döneminde çobanlık yaparken bilmediğim bir cismi görüp oynarken patlayınca iki elimi ve sağ gözümü kaybettim. Ona rağmen sporla tanıştım ve hayata bu şekilde tutundum. Kendimden daha kötü durumda gördüğüm engelli kardeşlerim oldu. Her şeye rağmen hayatı seviyorum. Gönül fazlasını yapmak isterdi. Sağ olsun burada herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ben bir engelli olarak elimden geldiği, gücümün yettiği kadar bu insanlar için mücadelemi veriyorum. Onlar için bir şey yapabiliyorsak ne mutlu” diye konuştu.

DHA


ETİKETLER AntalyaDepremDepremzedeEngelliKahramanmaraş Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

37
Trabzon’da Üretilen Kışlık Ürünler Deprem Bölgesine GönderiliyorKahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelere gönderilmek üzere Trabzon’da kışlık giyecekler üretiliyor.

Trabzon’da Ortahisar Halk Eğitim Merkezi’ndeki kurslarda depremzedeler için kışlık giyecek, atkı, bere ve bot üretiliyor.

Ortahisar Halk Eğitimi Merkezi ayakkabı üretim atölyesinde bot üreten hafif zihinsel engelli kursiyerler ve usta öğreticiler, yaptıkları botları Hatay ve Kahramanmaraş’taki depremzedelere gönderdi.

Ayakkabı atölyesi usta öğreticisi Coşkun Seymen, yaşanan depremden dolayı çok üzüldüklerini, engelli kursiyerlerin depremzedelere yardım için her zamankinden daha çok çalıştığını aktardı.

Böylesi afetlerin bir daha yaşanmamasını dileyen Seymen, “Bizim de çorbada bir tuzumuz olsun” diyerek katkı yapmaya çalıştıklarını belirterek “Bu hafta deprem bölgelerine çalıştık. Kahramanmaraş ve Hatay’a botlarımızı gönderdik. Bugün de Gaziantep’e çalışıyoruz. Çocuklar çok etkilendi depremden, çok üzülüyorlar. Çalıştıkça bir nebze de olsun kendilerini iyi hissediyorlar” dedi.

Kursiyerlerden Muhammet Eren Karaoğlu ise depremzedeler için çok üzüldüklerini, bot üretimi yaparak onlara destek olabilmek için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Dokuma atölyesinde ise kadın kursiyerler ve usta öğreticiler, depremzede çocuklar için örgü bebek, atkı, bere ve kışlık giyecek dikiyor.

Atölye Şefi Teslime Şahinoğlu Akpınar, depremzede çocukların bir nebze yüzünü güldürebilmek için onlara kendi ürettikleri bebekleri gönderdiklerini ifade etti.

Gönüllülük içerisinde el birliğiyle depremzedelere yardım etmeye çalıştıklarını vurgulayan Akpınar şunları söyledi:

“Bir kısmımız dokuyor, örüyor, bir kısmımız dikiyor, bir kısmımız ütülüyor. Burada herkes elinden gelen her şeyi yapmaya çalışıyor. Çünkü bizim yüreğimiz, ciğerimiz her şeyimiz orada. Tüm öğretmen ve kursiyerlerimizle beraber elimizden ne gelirse yapmaya devam edeceğiz. Bebekler ve çocuklar için özellikle küçük oyuncaklar yapmaya çalışıyoruz. Örgüler, küçük battaniyeler yapmaya çalışıyoruz. Oyuncaklarla küçük de olsa o çocukların yüzlerini gülümsetmek için elimizden geleni yapıyoruz”

haber61.net


ETİKETLER DepremDepremzedeHalk EğitimiHatayKahramanmaraşOrtahisarTrabzonZihinsel Engelli Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

38
Edirne’de Engelli Gençlerden Depremzedelere DestekEdirne Valiliği öncülüğünde depremzedelere gönderilmek üzere AFAD koordinesinde Mimar Sinan Spor Salonunda başlatılan yardım seferberliğine katılan engelli gençler, gelen eşyaların taşınmasından, paketlenmesine ve kayıt işlemlerine kadar birçok faaliyette gönüllü olarak görev alıyor.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ilde etkili olan depremlerin yıkıcı etkileri sürüyor. Türkiye, yaşanan depremlerin ardından tek yürek oldu ve yardım seferberliğine katıldı. Edirne’de depremzedelere destek olmak isteyen vatandaşlardan kimisi kan vererek, kimisi yardım malzemesi getirerek kimisi ise yardım toplama merkezlerinde görev alarak acılarına ortak olmaya çalışıyor.

“Beş yıldır yardım faaliyetlerinde gönüllü olarak görev alıyorum”

Edirne’de serebral palsi hastalığıyla mücadele eden 23 yaşındaki Cemal Hazar Kahraman, deprem yardımlarının toplandığı Mimar Sinan Spor Salonu’nda gönüllü olarak görev alıyor. Depremzedelerin yaralarının sarılmasına katkıda bulunmak isteyen Kahraman, bazen paketleme, koli yapma işlemlerine yardım ediyor, bazen ise yardım malzemesi getiren vatandaşların kaydını alıyor. Aktif olarak 5 yıldır yardım faaliyetlerinde görev aldığını söyleyen Kahraman, Elazığ depremi, orman yangınları gibi afetlerde de gönüllü olarak yardıma geldiğini aktardı.

Gönüllü olarak gelip depremzedeler için getirilen malzemelerin taşınması ve hazırlanmasına yardım ettiklerini söyleyen otizmli genç 23 yaşındaki Mehmet Kaynarca, “Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Çok üzgünüz. Biz de arkadaşlarımızla yapılan çalışmalara katılıyoruz. Elimizden gelen desteği sağlıyoruz. İnşallah kardeşlerimiz üşümez. Edirne’den geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadelerine yer verdi.

İHA


ETİKETLER AFADDepremzedeEdirneEdirne ValiliğiEngelliOtizmliSerebral PalsiYardım Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

39
Bursa Orhangazi‘de Yaşayan Engellilerden Büyük DuyarlılıkBursa Orhangazi Belediyesi Sosyal ve Kültür İşler Müdürlüğü, Engelliler Koordinasyon Merkezi ve Orhangazi Sakatlar Derneği işbirliğiyle depremzedelere yardım eli uzatıldı. Yardım çalışmasına Orhangazi‘de yaşayan birçok engelli birey ve aileleri katıldı. Toplanan deprem yardımları deprem bölgesine ulaştırılmak üzere Orhangazi Belediyesi tarafından teslim alındı. Malzemelerin teslimi sırasında Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Belediye Başkan Yardımcıları İlhan Kılıç ve İbrahim Korkmaz hazır bulundu.

Orhangazi Belediyesi yaşanan deprem felaketi dolayısıyla aralıksız yardımlarını sürdürüyor. Bu çerçevede Orhangazi Belediyesi Sosyal ve Kültür İşler Müdürlüğü, Engelliler Koordinasyon Merkezi ve Orhangazi Sakatlar Derneği işbirliğiyle çok miktarda deprem malzemesi sağlandı. Orhangazi‘de yaşayan engelli bireylerin ve ailelerinin katkılarıyla Orhangazi Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezinde toplanan malzemeler deprem bölgesine iletilmek üzere Orhangazi Belediyesine gönderildi. Orhangazi‘de yaşayan engelli bireyler ve aileleri yardım çalışmasına büyük ilgi gösterdi.

Orhangazi Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi sorumlusu ve Orhangazi Sakatlar Derneği Başkanı Emrullah Akçay, gün birlik beraberlik ve dayanışma günüdür, gün sarılma ve yaraları sarma günüdür, diyerek sözlerine “Şimdiye kadar biz engelliler bu toplumdan her zaman yardım gördük. Şimdi ise sıra bizde diyerek yardıma ihtiyaç duyan depremzede kardeşlerimize el uzatmaya çalıştık. Yardım kampanyamıza kayıtsız kalmayan başta dernek üyelerimiz ve ailelerine çok teşekkür ediyorum” cümleleriyle son verdi.

Konuyla ilgili bir açıklama da Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın’dan geldi. Başkan Aydın, Ülkemiz de yaşanan deprem sonrası tüm İlçe halkımız ile birlikte bir ve tek yürek olduk. Depremin ilk gününden itibaren vatandaşlarımızla birlikte deprem bölgesine yardımlarımızı sürdürüyoruz, diyerek sözlerine “Bugün de Belediyemizin Engelli Koordinasyon Merkezimiz ve Engelli bireylerimiz ve aileleri eliyle bir yardım çalışması gerçekleştirdik. Gün tek yürek olma günü oradaki yaşam mücadelesine can suyu olma günüdür” şeklinde devam etti.

Belediye Başkanı Aydın açıklamasına “halkımız bu konuda üzerine düşenin fazlasını yapıyor ve yapmaya da devam ediyor. Ben bu anlamda engelli kardeşlerim ve aileleri başta olmak üzere tüm ilçe halkımıza bir kez daha sonsuz teşekkür ediyorum” ifadeleriyle son verdi.

Bursa Hakimiyet


ETİKETLER BursaDepremzedeEngelliOrhangaziYardım Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

40
Çorum’daki Kursiyerler, Depremzedeler İçin Kıyafet ve Battaniye DikiyorÇorum Belediyesi’ne bağlı Buharaevler Kadın Kültür Merkezi ve Engelli Eğitim Merkezi depremzedeler için seferber oldu. Usta öğreticiler ve kadın kursiyerler, depremzedeler için kıyafet ve battaniye dikiyor.

Buharaevler Kadın Kültür Merkezi ve Engelli Eğitim Merkezi’nde kursiyer ve hocalar örnek bir davranışa imza attı. Dikiş atölyesinde el emeği ürünler depremzedeler için hazırlanıyor. Kursiyerler, usta öğreticiler eşliğinde depremzedeleri soğuk havadan koruyacak eşofman, atkı, bere ve polar battaniye dikiyor. Depremzedelere destek amacıyla kıyafet hazırlayan kadınlar, adeta nefes almadan çalışıyor.

Evlerinden ve hayırseverlerin desteği ile temin ettikleri kumaşları büyük bir özveriyle kıyafete dönüştüren kadınlar, duyarlı davranışlarıyla takdir topluyor. Afet bölgesindeki vatandaşlara bir nebze olsun destek vermek istediklerini dile getiren duyarlı kadınlar, gönüllerinin depremzedelerle birlikte olduğunu ifade ettiler.

Dikiş kursu hocaları ve kursiyerlerin katılımıyla depremzedeler için giysi kampanyası başlattıklarını belirten Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, “Dikiş nakış kurslarına katılan hanımefendiler hummalı bir şekilde çalışıyorlar. Bir gün içerisinde bin 500 adet eşofman altı, üst kıyafet ve bere dikmeyi planlıyoruz. 12 öğretmen ve 60’a yakın kursiyer büyük bir özveriyle çalışıyor” dedi.

Hayırseverler tarafından getirilen kumaşların dikilerek kıyafetler üretildiğini belirten Başkan Aşgın, “Kumaşların en ufak parçası bile ziyan edilmiyor. Artan parçalarla çocuklara bere dikiliyor. Duyarlı davranışlarından dolayı kendileriyle gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Kadın kursiyerler tarafından dikilen kıyafetler, Çorum Belediyesi tarafından afet bölgesine ulaştırılacak. Öte yandan Buharaevler Kadın Kültür Merkezi görevlileri ve kursiyerler, hayırsever vatandaşların getirdiği yardımları da spor salonunda tasnif ederek kolilere yerleştiriyor.

kamu3.com


ETİKETLER Afet BölgesiÇorum BelediyesiDepremzedeEngelliHayırseverKültür Merkezi Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

41
Bursa’da Bedensel Engelli Birey, Depremzedeler İçin ÇalışıyorBursa’da bedensel engelli birey, depremzedelere yardım etmek için var gücüyle çalışıyor. Elektrik akımına kapılarak bir kolunu kaybeden 40 yaşındaki Metin Koç, AFAD’ın depremzedelere yardım malzemelerinin paketlendiği depoda tek koluyla çalışarak herkese örnek oluyor. Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ilde yıkımlara yol açan depremin ardından Bursa’da vatandaşlar yardım yapmak için seferber oldu.

Toplanan yüzlerce tır yardım malzemesi Bursa AFAD’ın koordinasyon merkezinde sınıflara ayrılarak paketlenip, deprem bölgesine gönderiliyor. Metin Koç da bu merkezde tek koluyla gelen yardımları paketlemek için var gücüyle çalışıyor. Yaptığı örnek davranışla herkesin takdirini kazanan engelli birey, yaptığı işten büyük keyif alıyor.

Elektrik akımına kapılarak 2009 yılında kolunu kaybettiğini ifade eden Metin Koç, “Depremzedelere ilaç olmaya çalışıyoruz. Buradaki yardımlaşmayı görünce bir nebze de olsun rahatlıyoruz. Soğuk havada zor durumda olan depremzede kardeşlerimizi görünce içimiz burkuluyor. Ben deprem bölgesine gitmek istedim ama gidemedim ben de bu şekilde yardımcı oluyorum. Yardım yaparken hiç zorlanmıyorum” dedi.

İHA


ETİKETLER AFADBedensel EngelliBursaDepremDepremzede Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

42
Şanlıurfa’da Yaşlı ve Engelli Bireyi Zabıta Görevlisi Sırtında TaşıdıŞanlıurfa’da engelli olduğu için evinden çıkamayan 82 yaşındaki engelli birey zabıta görevlisi 5. kattan sırtında taşıyarak indirdi. Yaşlı çifti kış evine yerleştirdi.

7.6 ve 7.7 şiddetindeki depremle hasar gören 10 ilden biri olan Şanlıurfa’da bireyler evlerinden ayrıldı. Kimileri köye kimileri de kurumların belirlediği toplanma alanlarında yaşamlarını sürdürüyor. Engelli olduğu için eşi ile birlikte yaşadığı evden çıkamayan yaşlı çifti mahsur kaldığı yerden zabıta ekipleri kurtardı.

Alo 153 İletişim Merkezi üzerinden gelen talepleri anında yerine getiren Zabıta Daire Başkanlığı bu kez yaşlı bir çiftin imdadına yetişti. Karaköprü ilçesinde bir binanın 5. katında oturan 82 yaşındaki engelli Abdurrahman Özbay ve 77 Yaşındaki eşi yaşadıkları evde mahsur kaldı.

Yaşlı çift Alo 153’e durumlarını anlatarak evden çıkartılarak güvenli bir yere yerleştirilmelerini istedi. İletişim Merkezi, gelen talebi Zabıta Daire Başkanlığına iletti. Zabıta Daire Başkanlığına bağlı ekipler verilen adrese gitti. 82 yaşındaki yaşlı Mehmet Özbay engelli olduğundan dolayı yürüyemediği için ekipte bulunan bir zabıta görevlisi onu sırtına aldı.

Zabıta Görevlisi Gökhan Kılıç, engelli ve yaşlı Özbay’ı sırtında taşıyarak 5. kattan indirerek apartmanın önünde bekleyen zabıta aracına bindirdi. Abdurrahman Özbay ve eşi kış aylarında gidecek yer olmayanların barındırıldığı Kış Evine yerleştirildi.

urfadasin.com


ETİKETLER DepremEngelliKaraköprüŞanlıurfaYaşlıYaşlı ÇiftZabıta Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

43
Trabzon’da Huzurevi Sakinlerinden Depremzedelere Nakdi YardımKahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerde yaralananlar için Trabzon’daki huzurevlerinde kalanlarca nakdi yardım yapıldı. Trabzon Köşk Huzurevi ile Yıldızlı Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin sakinleri, topladıkları 34 bin 200 lirayı depremzedeler için açılan banka hesabına yatırdı.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nurhüda Süha Sağlam ise huzurevi sakinlerini temsilen 98 yaşındaki Fehime Fil ve 68 yaşındaki Tevfik Eğin’i makamında misafir etti. Sağlam, meydana gelen depremler nedeniyle Türkiye’nin kötü günler geçirdiğini söyledi.

Türk milletine başsağlığı dileyen Sağlam, “Yaralılara acil şifa, ölen vatandaşlarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum. Vatandaşların yanı sıra kamu kurumlarımız ve personellerimiz her ne kadar bu konuda çalışma yapıyor olsa da huzurevinde kalan yaşlılarımızın aralarında organize olarak yardım kampanyası başlatması bizleri sevindirdi” dedi. Sağlam, iki huzurevinde kalan yaşlılarca 34 bin 200 liranın toplandığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Millet olarak yaşlısıyla genciyle bu millet için birlikte dayanışmamızı gösteriyoruz, yaşlılarımız da bunun güzel bir örneğini sergiledi. Harçlıklarından, yaşlılık aylıklarından ve maaşlarından biriktirdiklerini deprem bölgesine yollamanın mutluluğunu yaşadılar. Yaşlılarımızın gönlünün zenginliğini ve iyi niyetlerini görmekten dolayı mutlu olduk. Dekontunu da bize teslim ettiler”

“Türkiye’ye Yandım, Oturdum Ağladım”

Huzurevi sakinlerinden Fehime Fil de İzmit depreminde oğlunu, gelinini ve iki torununu kaybettiğini ve dün meydana gelen depremde de o yılları yaşadıklarını söyledi.

Fil, depremzedelere nakdi yardımda bulunduğu için mutlu olduğunu dile getirerek, “Televizyonu depremi görür görmez kapattım, çünkü benim başımdan geçti. Sonra yeniden televizyonu açtım, baktım. Türkiye’ye yandım, oturdum ağladım. Onlar için dua ediyorum, üşüdüler, ölenler oldu, bebekler çıkarıyorlar ben ağlıyorum. Allah yardımcıları olsun. Yardım edip kalkındıracağız onları, bizde deprem olsaydı onlar da bize yardım ederdi. Bizim başımıza ne geleceği de belli değil” dedi.

Tevfik Eğin ise kendisinin de daha önceki Erzurum ve Erzincan depremleri yaşadığını ifade ederek, “Televizyonlarda gördüm, eski günlerim aklıma geldi. Allah onların da bizim de yardımcısı olsun. Erzurum ve Erzincan depremlerinde kaybettiğim yakınlarım oldu. O nedenle orada yaşananları iyi biliyorum. Ama o zamanlarda bu kadar imkanlar yoktu. Bu zor günlerde tek yürek olacağız” diye konuştu.

AA


ETİKETLER DayanışmaDepremHuzureviKahramanmaraşTrabzonYardım KampanyasıYaşlı Bakım Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

44
Engelli-Engelsiz Gençlik Spor Derneği, Yardım Paketlerini Valiliğe Teslim EttiKarabük’te Engelli Engelsiz Gençlik ve Spor kulübü Derneği, kendilerine gelen bağışları ve organize edilen yardımları Karabük Valiliğine deprem bölgesine gönderilmesi için teslim edildi.

Dernek Başkanı Sevim Karaman, “Valiliğimizin açtığı hesaplara 2.100 TL havale gerçekleştirdik, Dernekte ki üyelerimiz hepsi özverili çalışmalar yaptı. Bugünler paylaşım günleri, omuz omuza vereceğiz. Bu zor günleri aşacağız inşallah. Acılara yürek dayanmıyor ama hayatın gerçekleri de var hayatta kalanlara yardım yapmamız şart” dedi.

Karabük Gündem


ETİKETLER Bağış KampanyasıDepremEngelliKarabükYardım Organizasyonu Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

45
İzmir’de Engelli Depremzedeler İçin Özel Çağrı!Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem felaketinin ardından İzmir’de yardım seferberliği başlarken İzmir Büyükşehir Belediyesi engelli bireyler için özel çağrı yayımladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, afet bölgesinde yaşayan engelli bireyler için özel çağrıda bulundu. İhtiyaç listesi yayınlayan Büyükşehir Belediyesi, acil ihtiyaç olan malzemelerin Konak Engelli Hizmet Merkezi’nde toplandığını duyurdu.

Engelsizmir Şube Müdürlüğü’nün yayımladığı listede, işitme cihazı ve cihaz pili, tekerlekli sandalye, beyaz baston, yürüteç, yetişkin bezi veya hasta bezi ve baston yer aldı.

Büyükşehir Belediyesi’nin yayımladığı metinde; “Afet bölgelerinde yaşayan engelli bireylerimiz için yardımlarınızı bekliyoruz. Acil olan ihtiyaç malzemelerini 08:30 – 17:30 arası Konak Engelli Hizmet Merkezi’ne getirebilirsiniz. Tüm İzmirlileri Umut Hareketi’nin bir parçası olmaya davet ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

egedesonsoz.com


ETİKETLER AfetBağışDepremEngelliİzmirKahramanmaraşYardım Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

Sayfa: 1 2 [3] 4 5 ... 59