*
Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Bize 0539 226 55 44 Ulaşabilirsiniz

Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Bize 0539 226 55 44 Ulaşabilirsiniz 

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Konular - diyalizleyasam

Sayfa: [1] 2 3 ... 75
1
Tedavi Amaçlı Yapılan Kapalı Yüzme Havuzunun Yapımı TamamlandıTürkiye’nin en büyük engelsiz yaşam merkezlerinden biri olan Besime Özderici Engelsiz Yaşam Merkezi içinde engellilerin tedavisinde kullanılacak kapalı yüzme havuzunun yapımı tamamlandı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Türkiye’nin en büyük engelsiz yaşam merkezlerinden biri olan Besime Özderici Engelsiz Yaşam Merkezi’nde özel gereksinimli bireylerin eğitim ve tedavi ihtiyaçlarına cevap verebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, özel gereksinimli öğrencilere hizmet vermeye başlayacak ve tedavi alanlarına sahip olacak olan yüzme havuzunda çalışmalar tamamlanarak, kullanıma hazır hale getirildi. Özel çocuklar için çalışmalar yaptıklarına vurgu yapan Büyükkılıç, “Büyükşehir Belediyesi olarak hayır duası aldığımız ve gönül belediyeciliğinin en güzel örneklerinden birisi olarak hayata geçirdiğimiz Besime Özderici Engelsiz Yaşam Merkezi’mizdeki özel çocuklarımız için, özel çalışmalar sürdürüyoruz. Yavrularımız hizmetlerin her zaman en özeline layık. Özel gereksinimli bireylerin eğitim ve tedavi ihtiyaçlarına cevap verebilmek ve uluslararası standartların üzerine çıkabilmek için hizmet vermeye başlayacak olan havuzu şehrimize kazandırdık. 4’üncü blok olarak zamanında hizmete girecek olan havuz bölümümüzde yüzme havuzu, tedavi havuzları (hidroterapi), fitness salonu, snoezelen odası (karanlık oda), duyu bütünleme odası ve fizik-tedavi odaları bulunuyor” diye konuştu.

DHA


ETİKETLER Besime ÖzdericiEngelliler Yaşam MerkeziKayseri Büyükşehir BelediyesiÖzel Gereksinimli kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

2
İsrail Ordusu Batı Şeria’da Engelli Filistinliyi Vurduİsrail askerleri işgal altındaki Batı Şeria’nın El Halil kentinde bir Filistinliyi sıfır mesafeden vurarak yaraladı. Görgü tanıkları, söz konusu Filistinlinin zihinsel engelli olduğunu aktardı.

İsrail askerleri El Halil’de bir Filistinliyi sıfır mesafeden vurarak yaraladı.

Filistin Kızılayı’ndan yapılan açıklamaya göre kalçasından yaralanan 34 yaşındaki Filistinliye ilk tıbbi müdahale olay yerinde yapıldı. Yaralı Filistinli daha sonra tedavi için hastaneye kaldırıldı.

Görgü tanıkları, gözaltına alınmak istenen Filistinlinin zihinsel engelli olduğunu aktardı.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, İsrail askerinin gözaltına almak istediği bir Filistinliye sıfır mesafesinden ateş açtığı görülüyor.

AA


ETİKETLER FilistinİsrailZihinsel Engelli kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

3
Muğla’da Engelsiz Yaşam Platformu ToplandıMuğla Büyükşehir Belediyesi çatısı altında 2019 yılında kurulan Engelsiz Yaşam Platformu üyeleri engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak, engellilerin sorunlarına ortak çözüm bulmak için Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’nde bir araya geldi. Toplantıya Muğla il sınırları içinde faaliyet gösteren 21 sivil toplum, 24 kamu kuruluşundan 92 temsilci katıldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen Engelsiz Yaşam Platformu toplantısında il genelinde engelli bireylerin yaşadıkları sorunlar, kamu kurumlarından beklentileri ilgilileri tarafından dikkatle dinlendi. Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından katılımcılara Büyükşehir Belediyesi’nin engelliler ile ilgili hizmetleri ve projeleri olan Türkiye’de ilk Kısa Mola, Muğla’nın sahillerinde hayata geçirilen Engelsiz Plajlar, Engelsİzciler Projesi, Engelliler için sağlık hizmetleri ve nakiller, Engelsiz kafe anlatıldı. Ayrıca bu hizmetlerle Muğla’nın 2021 yılında Engelsiz Şehir seçildiği de katılımcılarla paylaşıldı.

2019 yılında Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde oluşturulan Engelsiz Yaşam Platformu kendi içinde 8 grup oluşturarak faaliyetlerini sürdürüyor. Bu gruplar; Eğitim ve Aile Sorunları, Toplumsal Algı Boyutunda Engellilik Kavramı, Erişilebilirlik ve Ulaşım Sorunları, Sağlık-Spor ve Beslenme Sorunları, İstihdam-Sosyal Güvenlik, Vergi Avantajları ve Engelli Turizmi, Hak Savunuculuğu-İstismarın Engellenmesi, Sivil Toplum Kuruluşlarının Gücü konularında kuruldu ve sivil toplum örgüt temsilcilerinin bu konularda örgütlenerek sorun çözümünde ortak akıl oluşturulması amaçlandı.

İHA


ETİKETLER EngelliEngelsiz Yaşam PlatformuMuğla Büyükşehir Belediyesi kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

4
5 Yıl Süren Fizik Tedavinin Ardından İlk Adımlarını Atmaya BaşladıHatay’da ceviz çırpmak için çıktığı ağaçtan düşüp belinden aşağısı felç kalan Doğan Yıldızay (28), Kayseri Şehir Hastanesi’nde 5 yıl süren fizik tedavinin ardından koltuk değnekleri ile ilk adımlarını atmaya başladı. Yıldızay, ‘Bu hayatta her şey gelip, geçicidir. Engelli oldum diye kimse hayata küsüp, odaya kapanmasın. Kimse karamsar olmasın. Umut kesilmez. Hayatta kendi baharını kendin yaratabilirsin’ dedi.

Mersin’de doğup büyüyen Doğan Yıldızay, 2012’de çalışmak için Suudi Arabistan’a gitti. Burada fırın ve restoran gibi yerlerde çalışan Yıldızay, 2018’de izin için Hatay’a geldi. Ceviz çırpmak için ağaca çıkan Yıldızay, gözünün kararması sonucu dengesini kaybederek düştü. Düşme sonucu belinde kırılan kemikler, sinirlere zarar verdi. Hastaneye kaldırılan Doğan Yıldızay, ameliyata alındı. Belinden aşağısı felç kalan Yıldızay, 5 yıldır fizik tedavi için Kayseri Şehir Hastanesi’ne gidip geliyor. Tedavi süreciyle Yıldızay, koltuk değnekleri ile ilk adımlarını atmaya başladı.

Yaşadığı süreci anlatan Doğan Yıldızay, ‘Kaza olmadan önce yurt dışında çalışıyordum. İzne geldiğimde bu kaza başıma geldi. Ne planlarla geldim, neyle karşılaştım. Yurt dışına sadece iş için gitmiştim. Fırın ve restoranla ilgilendim. İzine geldiğimde 10 gün Hatay’da kaldım. Ceviz ağacını çırpmaya çıktım. Ağaçta gözüm karardı, yere düştüm. O an, bir anlık refleksle doğrulunca belimde kırılan kemikler sinirlere zarar verdi. Vücudumun belden aşağısı felç oldu. 2018’den beri hep tedavi alıyorum’ diye konuştu.

DHA


ETİKETLER Doğan YıldızayFelçFizik TedaviKayseri Şehir Hastanesi kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

5
SMA’lı Havvanur’un Sosyal Medya Hesapları KapatıldıBursa’da, 2 aylıkken SMA Tip-1 teşhisi konulan 2,5 yaşındaki Havvanur için başlatılan ve yüzde 51’e ulaşan yardım kampanyası sosyal medya engeline takıldı. Havvanur için oluşturulan ve tedavi için gereken paranın büyük bir çoğunluğunun, buradan elde edilen gelirlerle toplandığı 2 sosyal medya hesabına erişim engeli getirildi. Şikayetler nedeniyle hesapların kapatıldığını belirten anne Nurcan Koca (27), “Canlı yayın olmadan evladımın sesini duyuramıyoruz. Ailesi olarak çok çaresiziz” dedi.

DHA


ETİKETLER Havvanur KocaSMASMA KampanyaSosyal Medya kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

6
Çayeli Engelsiz Yaşam Atölyesi Hizmete GirdiRize’nin Çayeli ilçesinde Çayeli Kaymakamlığı ve Çayeli Bakır İşletmeleri işbirliği ile yapılan Çayeli Engelsiz Yaşam Atölyesi hizmete girdi.

Çayeli Kaymakamlığının projesini yaptığı, Çayeli Bakır İşletmelerinin de finansman desteği sağladığı Engelsiz Yaşam Atölyesinin açılışı, Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Çayeli Kaymakamı Muhammet Fatih Demirel, Çayeli Belediye Başkan Vekili Yaşar Sarıibrahim, Çayeli Emniyet Müdürü Gani Bahadır Barakalı, İlçe Jandarma Komutanı Eyüp Uzun, Çayeli Bakır İşletmeleri Genel Müdürü Murat Güreşçi, bürokratlar ve Çayeli halkının katılımıyla gerçekleşti.

Engelsiz Yaşam Atölyesinin açılış töreninde konuşan Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, engelli bireylere hizmetin sosyal devlet olmanın bir gerekliliği olduğunu ve olimpiyatlarda elde edilen başarılara bu bireylere imkanların sağlanmasıyla ulaşıldığını söyledi. Baydaş “Önemli olan zihinlerdeki engeli kaldırmak ve bunu engel olarak değil, farklılık olarak görebilmek. Engelsiz Yaşam Atölyesi’nin yapımı ve projesine destek veren Çayeli Kaymakamlığı ve Çayeli Bakır İşletmeleri’ne teşekkür ediyorum. Bu birliktelik şehrin diğer bölgelerinde de örnek alınmalı’ dedi.

Çayeli Kaymakamı Muhammet Fatih Demirel de yaptığı konuşama da, bir engelli vatandaşı ziyaretlerinde gündeme gelen sıkıntıyı Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve Aile Destek Merkezi ile çalışarak bir proje haline getirdiklerini, finansmanını Çayeli Bakır İşletmeleri’nin üstlenmesiyle hızlı bir şekilde bitirdiklerini ifade ederek emeği geçenlere şükranlarını iletti.

Çayeli Bakır İşletmeleri Genel Müdürü Murat Güreşçi ise yaptığı konuşmada “Sosyal sorumluluk anlayışımızla bölgemizin, komşularımızın faydalanacağı güzel bir projeye destek olduk. Hepimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Engelsiz Yaşam Atölyesi, Otizm, Down Sendrom, Bedensel ve Zihinsel gibi farklı engel gruplarına dahil olan ve destek alamayan engelli bireylerin, ruhen ve bedenen yeterli gücü kazanabilmeleri için eğitim almalarının amaçlandığı bir atölye olarak hizmet verecek.

Engelsiz Yaşam Atölyesi bünyesinde Bireysel Özel Eğitim, Grup Özel Eğitim (Kaynaştırma), Konuşma ve Dil Terapisi (Disleksi), Oyun Terapisi, Duyu Bütünleme, Ergoterapi, Hareket Programı, Kaynaştırma Programları, Sanatsal Terapi (El Sanatları, Resim, Müzik, Dans, Drama) eğitimleri özel eğitim sertifikasına sahip deneyimli görevliler tarafından veriliyor.

Engelsiz Yaşam Atölyesi’ne başvurular için Çayeli’nde ikamet ediyor olmak, 3294 sayılı kanun kapsamında faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın gelir durumu kriterlerine uygun olmak, hafif düzeyde olmak üzere otizm, down sendromu, zihinsel ve bedensel engelli kriterlerine uygun olmak (Çözger ve sağlık heyet raporu ile durumunu belgelendirmek), 4 ile 14 yaş arasında bulunmak (Bedensel engelli bireylerde yaş kriteri olmayacaktır) kriterlerini karşılamak gerekiyor.

İHA


ETİKETLER ÇayeliEngelliEngelsiz Yaşam Atölyesi kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

7
Engelli Kızı Olan Babadan Belediye Başkanına SitemSakarya’nın Karasu ilçesinde yaşayan ve engelli kızı olan baba, yolların bozuk olması sebebiyle tekerlekli sandalye kullanmakta zorluk çektiklerini aktararak ilçe belediye başkanına, “Kahvaltı düzenleyip orada poz vermekle engellilerin sorunları çözülmüyor” diyerek sitem etti.

Akkum Mahallesi’nde ikamet eden engelli kız babası Süleyman Likos, yolların bozuk olması sebebiyle tekerlekli sandalye kullanmakta zorluk çektiklerini aktararak Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’ya sitem etti. Engelli kızıyla adeta off-road pistine dönen sokaklarda gitmesinin zor olduğunu belirten baba, zaman zaman mahalle halkının da bozuk olan yollarda sakatlandığını söyledi. Yolların biran önce yapılmasını isteyen baba, 1995 yılında mahalleleri köy statüsündeyken soğuk asfalt yapıldığını aktararak, “2014 yılında köy statüsünden çıktıktan sonra doğru dürüst hizmet alamadık. Zaman zaman dolgu malzemesi yapıldı o da yağmurla beraber akıp gitti” dedi.

“Kahvaltı düzenleyip orada poz vermekle engellilerin sorunları çözülmüyor”

Yolların biran önce yapılmasını isteyen ve Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’ya sitem eden Likos, “Yolların bozuk olması bizim için sağlıklı insanlar için belki bu kadar sorun olmuyor ve biz bir şekilde gidip geliyoruz. Tabi bu süre zarfında birçok kez ayağımızı burktuğumuz olmuştur ama benim engelli bir kızım var ve ben kızımı tekerlekli sandalye ile yürütmek zorundayım. Ben bu yollarda kızımı tekerlekli sandalye ile götüremiyorum. Genel seçimlerden önce belediye başkanı İshak Sarı, heyetiyle beraber buraya geldiğinde oturduk, ‘Başkanım, benim engelli çocuğum var, mahalle arası yollar çok bozuk tekerlekli sandalyeyi yürütemiyorum’ dedim ve bana verdiği cevaba çok şaşırdım. Bana; ‘Sizin buralar yine iyi Yalı Mahallesi’nde insanlar çizmeyle geziyor’ dedi. Bir belediye başkanı bana bu cevabı verdi. Başkan Sarı’nın engellilere yönelik bir paylaşımını gördüm ve akabinde bende bir paylaşım yaptım. Engellilere tüm hizmetleri götürmek zorundayız. Başkan Sarı’nın yaptığı gibi çarşı merkezinde birkaç engelli vatandaşımızı karşısına alıp, kahvaltı düzenleyip orada poz vermekle engellilerin sorunları çözülmüyor. Kendiniz gidip göreceksiniz ve ne engeli varsa onu kaldırmaya yönelik çalışma yapacaksınız” diye konuştu.

İHA


ETİKETLER Engelliİshak SarıKarasu Belediyesi kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

8
Cumhurbaşkanı Erdoğan Doğalgaz Desteğinin Artırıldığını AçıkladıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısının ardından yaptığı açıklamada, doğalgaz desteğinin artırıldığını açıkladı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, vatandaşlara sunulan doğalgaz desteğinin yeni düzenlemeyle aylık 112 ila 312 liradan 188 lira ila 438 liraya yükseltildiğini duyurdu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı’nın ardından açıkladığı yeni doğalgaz düzenlemesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Doğalgaz desteklerinde daha önce hane başına yıllık 900 ila 2 bin 500 lira tahsisat yapıldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yeni doğalgaz düzenlememizle birlikte vatandaşlarımıza tahsis edeceğimiz yıllık tutarı 1500 ila 3 bin 500 lira arasına çıkardık. Bu kapsamda, ödemelerimizi 8 ay boyunca kış dönemine gelen aylarda ödeme yapmak üzere düzenli hale getirdik. Böylelikle vatandaşlarımıza sunduğumuz doğalgaz desteğini aylık 112 ila 312 liradan aylık 188 lira ila 438 liraya yükseltiyoruz.”

NTV


ETİKETLER Aile ve Sosyal Hizmetler BakanlığıDoğalgaz DesteğiRecep Tayyip Erdoğan kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

9
Batman’a Kurulacak “Engelli Yaşam Merkezi” TanıtıldıBatman’a kazandırılacak “Engelli Yaşam Merkezi”nin tanıtımı yapıldı.

Belediye tarafından Çamlıtepe Mahallesi’nde 4 bin 200 metrekaresi kapalı olmak üzere 7 bin 33 metrekare alana inşa edilecek “Engelli Yaşam Merkezi” projesinin tanıtımı dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Vali ve Belediye Başkan Vekili Ekrem Canalp, merkezin 7 ayrı engelli grubuna hizmet vereceğini söyledi.

“11 bireysel oda, 5 grup odası, 6 atölye, yarı olimpik yüzme havuzu olacak merkezde fizyoterapi, uzay terapi, duyu belirleme, su terapisi, çok amaçlı salon ve oyun salonları olacak.” diyen Canalp, kurulacak merkezin kente hayırlı olmasını diledi.

Canalp, kentte 19 bin 522 ailenin engelli aylığı aldığını sözlerine ekledi.

Törene, Belediye Başkan yardımcıları Muzaffer Özkan ve Ali Eraslan, Etüt Proje Müdürü Cengiz Canpolat, Sosyal Yardım İşleri Müdürü Murat Sütçü, kurum temsilcileri, engelli bireyler ve aileleri katıldı.

AA


ETİKETLER BatmanEkrem CanalpEngelli Yaşam Merkezi kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

10
Aralık Ayına Bağlı Engelli Aylıkları Hesaplara Yatırılmaya BaşladıAile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, “Aralık ayına ilişkin 3 milyar 214 milyon lira tutarındaki yaşlı ve engelli aylıklarını hesaplara yatırıyoruz.” ifadesini kullandı.

Göktaş, yaptığı yazılı açıklamada, bu ay hak sahiplerine 1 milyar 437 milyon lira engelli aylığı ile 1 milyar 777 milyon lira yaşlı aylığı ödemesi yapacaklarını belirtti.

Engelli ve yaşlılara yönelik kapsayıcı ve düzenli sosyal yardım programları geliştirdiklerini vurgulayan Göktaş, şunları kaydetti:

“Engelli ve yaşlı vatandaşların toplumsal hayata tam ve etkin katılımları ile bağımsız şekilde yaşayabilmeleri için eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata her alanda yanındayız. Bu doğrultuda aralık ayına ilişkin 3 milyar 214 milyon lira tutarındaki yaşlı ve engelli aylıklarını hak sahiplerinin hesaplarına itibarıyla yatırıyoruz.”

Bakan Göktaş, engelli ve yaşlılara yönelik hizmetlerin insan odaklı ve hak temelli politikalar çerçevesinde yürütüldüğünü belirtti.

AA


ETİKETLER Aile ve Sosyal Politikalar BakanlığıEngelli AylığıYaşlı Aylığı kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

11
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun İlk Toplantısı Başladıİşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, 2024’te geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamındaki ilk toplantısı başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın başkanlığında, Bakanlığın ev sahipliğinde toplanan komisyonda, işçi heyetine TÜRK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, işveren heyetine ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol başkanlık ediyor.

Bu yılki görüşmelerde önceki yıllardan farklı olarak, 5 kişilik TÜRK-İŞ heyetinde ilk kez 4 işçi birden yer aldı. Kasiyer, sağlık çalışanı, enerji işçisi ve Karayolları’nda çalışan bir taşeron işçi toplantıya katılarak, yeni asgari ücretin belirlenmesi sürecine katkı verecek.

Asgari ücret net 11 bin 402 lira

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 15 bin 762 lira 4 kuruş. Bunun 13 bin 414 lira 50 kuruşu brüt asgari ücret, 2 bin 79 lira 25 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 268 lira 29 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

AA


ETİKETLER Asgari ÜcretÇalışma ve Sosyal Güvenlik BakanlığıİşçiVedat Işıkhan kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

12
Konya’da Otobüs Şoförlerine Farkındalık Eğitimi VeriliyorKonya Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde çalışan toplu taşıma otobüsü şoförlerine, engelli vatandaşları daha iyi anlayarak hizmet vermeleri amacıyla yıl boyunca “Farkındalık ve Empati Eğitimi” veriyor.

Uygulama kapsamında Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren ya da göreve yeni başlayan otobüs şoförleri, kentin farklı noktalarındaki otobüs duraklarında eğitime katılıyor.

Önceden belirlenen otobüs durağına gelen şoförler, göz bandı veya tekerlekli sandalye kullanarak kendilerini engelli yolcuların yerine koyuyor. Hazırlıklarını tamamlayan şoförler, yanlarında bir refakatçiyle otobüse binerek yolculuklarını gerçekleştiriyor.

Eğitimlerini tamamlayan şoförler, daha sonra deneyimlerini uygulamak için ilgili birimlerinde görevlerinin başına geçiyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan toplu taşıma otobüsü şoförlerinden Ali Muştu, AA muhabirine, eğitimin, engelli vatandaşları anlayabilme açısından gerçek bir farkındalık oluşturduğunu söyledi.

Muştu, kendini yürüme engelli birinin yerine koyarak tekerlekli sandalyeyle yolculuk yaptığını belirterek, “Engelli yolcularımıza elimden gelen ilgi alakayı göstereceğim. Araca indirip bindirirken daha dikkatli olacağım. Zaten iyi davranıyorduk ama bundan sonra onlara daha iyi davranacağım.” dedi.

Bir diğer otobüs şoförü Faruk Kıyanç ise her sağlıklı vatandaşın birer engelli adayı olduğunu anımsatarak, “Tekerlekli sandalyeye oturduğumda onları daha iyi anladım. Onlara engellerinden dolayı hiçbir şekilde sıkıntı yaşatmak istemiyoruz. Elimizden geldiğince onlara daha iyi hizmet vereceğiz.” diye konuştu.

Şoför Ümit Atlı da dezavantajlı yolculara ilgiyle yaklaştıklarını ancak farkındalık eğitimi sayesinde daha iyi hizmet verebileceklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bu uygulamada görme engelli bir vatandaşımızı canlandırdım. Yaptığımız uygulama sonucunda engelli bireylere daha fazla ilgi göstermemiz gerektiğini anlamış olduk. Yararlı bir uygulama oldu. O insanları da anlamak gerekiyor. Toplum olarak engelli insanları gördüğümüz zaman bizlerin de birer engelli adayı olduğumuzu hatırlamamız gerekiyor.”

“Eğitim sayesinde daha iyi anlaşılmak mutluluk veriyor”

Türkiye Görme Engelliler Derneği Konya Şube Başkanı Mustafa Karaca da eğitimler sayesinde kendilerini daha iyi hissettiklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Toplu taşıma bizler için çok çok önemli. Şahsi aracımızı kullanamadığımız için her yere toplu taşıma imkanlarıyla gidiyoruz. Otobüslerin yenilenmesi ve engelli bireylerin kullanımına uygun olması, sefer ağının geniş olması güzel. Hemen hemen her mahalleye, her noktaya toplu taşıma araçları mevcut. Bu da Konya’mız için güzel, gerçekten çok gelişmiş bir ulaşım ağı var. Şoförler duyarlı, şimdiye kadar olumsuz bir durumla karşılaşmadım. Eğitim sayesinde daha iyi anlaşılmak mutluluk veriyor. Sayın Başkanımıza öncelikle saygılarımızı sunuyoruz. Biliyoruz ki yapılması gereken daha çok şey var. Onun da yapacağı daha çok şey var. Hizmetlerini büyüterek, artırarak devam edeceğine inanıyoruz.”

AA


ETİKETLER EngelliKonya Büyükşehir BelediyesiToplu Taşıma kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

13
Yangında Eli Yanan Engelliyi Babası KurtardıAntalya’da elektrikli sobanın devrilmesi sonucu çıkan yangında eli yanan bedensel engelli Cengizhan Çiftçi, babası tarafından kurtarıldı.

Antalya’da koruma altındaki tarihi evde elektrikli sobanın devrilmesiyle çıkan yangında Cumali Çiftçi, eli yanan tekerlekli sandalyedeki engelli oğlu Cengizhan’ı çıkarıp arka bahçeye aldı. Yangında can kaybı yaşanmazken, ev kullanılamaz hale geldi.

Muratpaşa ilçesi Balbey Mahallesi 450’nci Sokak’taki koruma altındaki tarihi evde, saat 11.30 sıralarında yangın çıktı. Hem iş yeri hem de ev olarak kullanılan 2 katlı tarihi yapıdan duman yükseldiğini gören Cumali Çiftçi, tekerlekli sandalyedeki bedensel engelli oğlu Cengizhan’ı arka bahçede güvenli noktaya çıkardı.

Durumu, 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildiren Çiftçi, yangına müdahale etti ancak sonuç alamadı. Adrese polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri, tarihi mahallenin yollarının dar olmasından dolayı eve ulaşmakta zorlandı. Ekipler hortum çekip, ahşap yapıya ulaşarak söndürme çalışmalarına başladı. İtfaiyeciler, yaklaşık 30 dakikalık çalışmayla yangını söndürüp, soğutma işlemlerini sürdürdü. Ekipler, yapının çökme ihtimaline karşı da şerit çekerek güvenlik önlemi aldı.

Yangının söndürülmesinin ardından itfaiye ekipleri arka bahçede güvenli noktada olan engelli Cengizhan Çiftçi’yi binadan uzaklaştırdı. Ekipler, güvenli şekilde çıkardıkları Çiftçi’yi sağlık görevlilerine teslim etti.

Elinden yaralanan Cengizhan Çiftçi, ilk müdahalesinin yapılması için sedyeyle ambulansa alındı. Yangından dolayı korktuğunu söyleyen Cengizhan Çiftçi, “Babamla birlikte yaşıyorum. Yangın, elektrik sobanın devrilmesiyle çıktı” dedi.

DHA


ETİKETLER AntalyaEngelliYangın kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

14
Ümraniye’de Engelliler İçin Yeni Yaşam Merkezi AçıldıÜmraniye Belediyesi tarafından hizmete alınan Engelsiz Spor Merkezi, 4 branşta 350 özel bireye eğitim veriyor. Engelli bireylerin spor ve çeşitli etkinlikler yapabildiği Engelsiz Spor Merkezi’nden 4 yaş ve üzeri engelli bireyler tamamen ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

Ümraniye Belediyesi, engelli bireylerin sosyal yaşama katılımını sağlamak amacıyla Engelsiz Spor Merkezi’ni hizmete açtı. 350 kişinin eğitim aldığı spor merkezinden 4 yaş ve üzeri engelli bireyler ücretsiz olarak faydalanabiliyor.

Özel bireylere özel etkinlikler

Engelli bireyler için oluşturulan yeni yaşam alanında her detay tek tek tasarlandı. Fiziksel aktivite ve eğlencenin bir arada sunulduğu merkezde; oyun, etkinlik, kültür fizik hareketleri, yüzme, ritim ve dans dersleri veriliyor. Psikolog ve fizyoterapist desteğinin de sağlandığı merkezde özel bireylerin farklı kimlik ve rollerini keşfetmesi, sosyal uyum ve adaptasyon süreçlerinin desteklenmesi amaçlanıyor.

Yüzme kursuna katılan engelli çocuklar, uzman eğitmenler eşliğinde 40 dakika boyunca hem yüzme öğreniyor hem de eğleniyor. Yıl boyu aktif olarak hizmet veren havuza üye olan engelli bireyler, 3 ay boyunca eğitim alabiliyor. Öte yandan özel ihtiyaçlı bireylerin programları ile eş zamanlı olarak ailelerine de pilates ve zumba branşlarında eğitimler veriliyor.

İHA


ETİKETLER EğitimEngelsiz Spor MerkeziÜmraniye Belediyesi kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

15
Diyalizle Yaşam / BOTAŞ 30 Engelli Personel Alımı Yapacak
« : 24 Aralık 2023, 20:11:57 »
BOTAŞ 30 Engelli Personel Alımı YapacakBoru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Genel Müdürlüğü, çeşitli illerde büro görevlisi olarak istihdam etmek üzere 30 engelli personel alımı yapacak.

BOTAŞ, engelli personel alımına ilişkin ilanı internet sitesinde yayımlandı.

Buna göre kurum Adana, Ankara, Aksaray, Erzurum, İstanbul, Kırklareli ve Tekirdağ’daki kuruma bağlı işyerlerinde Adalet/Muhasebe ve Vergi Uygulamaları biriminde çalışmak üzere büro görevlisi olarak 30 personel istihdam edecek.

Başvurular, 11-15 Aralık tarihlerinde Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) internet sitesi üzerinden yapılacak.

Adayların ilan tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmaları ve Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmiş olmaları gerekiyor.

İŞKUR’da bildirilen nihai listede yer alacak adaylar için evrak teslim ve sözlü sınav tarihine ilişkin detaylı bilgiler “www.botas.gov.tr” internet sitesinden duyurulacak.

AA


ETİKETLER BOTAŞEKPSSEngelli İstihdamıEngelli Personel kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

Sayfa: [1] 2 3 ... 75