*
Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Bize 0539 226 55 44 Ulaşabilirsiniz

Diyalizle Yaşam Engelliler Derneği Bize 0539 226 55 44 Ulaşabilirsiniz 

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - diyalizleyasam

Sayfa: [1] 2 3 ... 39
1
Tuzla’da Otizm ve Down Sendromu Farkındalığı İçin Kulaç AtttılarOtizm ve Down Sendromu farkındalığı için Tuzla’ya gelen 20 yüzücü Tuzla Belediyesi Palmiye Sosyal Tesisleri’nin önünden ‘Hayırsız Ada’ olarak bilinen adaya kadar yüzdüler.

Tuzla Belediyesi yaptıkları projeler ve etkinlikler ile farkındalık yaratmaya devam ediyor. Otizm ve Down sendromlu hastaların farkındalığını göstermek için Tuzla’ya gelen 20 yüzücü Tuzla’ya 2,5 kilometre uzaklıkta olan Hayırsız Ada’da doğru kulaç attılar. Program sonrası yüzücüler yapılan bu sosyal sorumluluk projesinden dolayı mutluluklarını dile getirdiler.

2,5 Kilometre Yüzdüler…

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın organizasyonunda gerçekleşen farkındalık çalışmasında sabahın ilk ışıkları ile birlikte Palmiye Sosyal Tesisleri’nin önünden ‘Hayırsız Ada’ olarak bilinen ve Tuzla sahile 2,5 kilometre uzakta bulunan adaya yüzdüler. Yüzücülere güvenlik nedeniyle 3 bot eşlik etti. Palmiye Sosyal Tesisleri’nden adaya yüzen yüzücüler daha sonra tekrar Sosyal Tesislere yüzdüler.

“Onların Adına Kulaç Attık”

Etkinliğe katılan yüzücü Olga Törs; “Otizm farkındalığı için kulaç attık. Adaya gidiş zor olsa da dönüş çok hızlı oldu” dedi. Şahin Karakuş ise; “Bugün güzel parkura Otizmli kardeşlerimize destek için geldik. Onların adına kulaç attık” dedi. Seyfettin Karakaya ise; “Yaklaşık 15-16 yıldır yüzüyorum. Güzel bir etkinlik olacak. Otizm için yüzmek ayrıca anlamlı. Otizmli çocuklar toplumun önemli bir kısmını oluşturuyor” dedi.

bolgegundem.com


 KATEGORİLER Sosyal Sorumluluk
 ETİKETLER Down SendromuDr. Şadi YazıcıEtkinlikFarkındalıkOtizmTuzla BelediyesiYüzme Kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

2
Selçuklu Belediyesi’nden Moritanya’ya Yardım Eli UzandıSelçuklu Belediyesi, Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliği ile Moritanya’nın Arafat Belediyesi’ne eğitim, sağlık ve spor alanlarında yardım gerçekleştirdi.

Selçuklu Belediyesi, kardeş şehirlerinden biri olan Moritanya’nın Arafat Belediyesine TİKA işbirliği ile yardım eli uzattı. Dünya üzerindeki mazlumlara yardım eli uzatan Selçuklu Belediyesi, Arafat Belediyesine eğitim, sağlık ve spor alanında yardım yaptı.

Arafat’ta düzenlenen yardım programı ile Selçuklu Belediyesi tarafından 30 bin Avro tutarındaki yardımlar TİKA’nın da koordinesinde ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırıldı. Yardımların içeriğinde 1000 adet okul çantası, 1000 adet kırtasiye seti, 20 adet tansiyon ölçme aleti, 10 adet tıbbi atık çöp kovası, 9 adet mini buzdolabı, 20 adet tıbbi önlük, 20 adet dijital ateş ölçer termometre, 100 adet futbol topu, 30 adet aküsüz katlanır engelli arabası, 50 adet metal koltuk değneği yer alıyor. Programa Moritanya Büyükelçisi Akif Menevşe, Arafat Belediye Başkanı Hasan Ould Muhammed ve ihtiyaç sahibi aileler katıldı.

Arafat Belediye Başkanı Hasan Ould Muhammed; “Yapılan bu yardımlar ihtiyaca cevap verecek”

Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve kardeş Selçuklu Belediyesi’ne sağladıkları katkıdan dolayı teşekkür eden Arafat Belediye Başkanı Hasan Ould Muhammed; “Yapılan bu yardımlardan kısıtlı gelire sahip birçok öğrenci, bazı sağlık merkezleri, spor kulüpleri ve çok sayıda engelli yararlanacak. Arafat Belediyesi’nde görev yapan yetkilileri yardımdan yararlanacakları şeffaf ve adil bir şekilde seçmeleri için görevlendirdik. Yapılan bu anlamlı destek, halklarımız ve belediyelerimiz arasındaki ilişkilerin artmasına da önemli katkı sağlayacaktır” dedi.

Moritanya Büyükelçisi Akif Menevşe, “Yapılan yardımlardan gurur duyduk”

Yapılan yardımlar dolayısıyla Selçuklu Belediyesi ve TİKA’ya teşekkür eden Moritanya Büyükelçisi Akif Menevşe de yaptığı konuşmada, “Gerçekten gurur duyduk. Bu güzel çalışmadan dolayı Selçuklu Belediye Başkanımız Ahmet Pekyatırmacı’yı, belediye çalışanlarını ve Selçuklu sakinlerini yürekten tebrik ediyorum. Bu faaliyetler büyük bir sevince vesile oldu. Emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Pekyatırmacı, “Kardeş şehrimiz Arafat’ın her zaman yanındayız”

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı da yardım faaliyetleri dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Kardeş belediyemiz Moritanya ile ilişkilerimizin geliştirilebilmesi için üzerimize düşen ne görev varsa onu yapmanın gayreti içerisindeyiz. Bu bağlamda TİKA’mızın koordinasyonunda Moritanya Büyükelçimizin de katkıları ile ihtiyaç sahibi kardeşlerimize sağlık, eğitim ve spor alanında ihtiyaç duyulan yardım malzemelerini ulaştırdık. Selçuklu Belediyesi’nin desteği her zaman kardeş şehrimiz Arafat’ın yanında olmaya devam edecek” dedi.

Selçuklu Belediyesi ile Moritanya’nın Arafat Belediyesi arasındaki kardeş belediye ilişkileri 2014 yılında imzalanan kardeş şehir protokolü ile sürdürülüyor. Protokol kapsamında iki şehir arasındaki sosyal, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesine yönelik faaliyetler gerçekleştiriliyor.

Dünya Haber Merkezi


 KATEGORİLER Haberler
 ETİKETLER Ahmet PekyatırmacıEngelliMoritanyaSelçuklu BelediyesiTİKA Kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45 Kayseri de Bir ilk Eşyalı Günlük Haftalık Ev 0544 716 20 45

3
Özel Bireylerin Ellerinden 12 Buçuk Milyon Parça ÇıktıTepebaşı Belediyesi’nin Engelliler Montaj Atölyelerinde eğitim gören özel bireyler, üretmeyi öğrenerek iş gücüne katılıyor. İki merkezde montajı yapılan ürün sayısı 12 buçuk milyona ulaşırken, istihdam edilen özel birey sayısı ise 46 oldu.

Tepebaşı Belediyesi, engelli bireylerin topluma dahil olması, kendilerini geliştirmeleri ve özgüvenlerini kazanmaları adına gerçekleştirdiği projeler ile Türkiye’de ilk olan çalışmaları hayata geçiriyor. Bu projelerden Engelliler Montaj Atölyesi ile bireyler öğreniyor, üretiyor ve istihdam edilerek kazanç sağlıyor. Melih Savaş Yaşam Köyü’nde yer alan İbrahim Ethem Kesikbaş Engelliler Montaj Atölyesi’nin ardından Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) iş birliğinde Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği ile hizmet veren Engelliler Montaj Atölyesi’nde de özel bireyler, iş hayatına katılıyor.

İbrahim Ethem Kesikbaş Engelliler Montaj Atölyesi’nde 18 öğrenci istihdam edilirken, 5 milyon adet parçanın montajı gerçekleştirildi. EOSB Engelliler Montaj Atölyesi’nde ise merkezde aldığı eğitimlerin ardından istihdam edilen öğrenci sayısı 28’e ulaştı. Merkezde 7 buçuk milyon adet de parçanın montajı yapıldı.

“Emeklerini ortaya koyuyorlar”

Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç da proje hakkında yaptığı değerlendirmede, “Öğrencilerimizin her biri ile gurur duyuyorum. Amacımız daha fazla çocuğumuzu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikalara yerleştirebilmek. Çünkü çocuklarımız çalıştığı sürece aileleri mutlu oluyor, hayatlarını daha sağlıklı ve mutlu biçimde sürdürebiliyor. Çocuklarımız da hem emeklerinin karşılığında para kazanıyor hem de başarılı olmanın hazzını yaşıyor. İşbaşı yaptıkları fabrikalarda diğer çalışan arkadaşlarımız da gençlerimiz ile iyi ilişkiler kuruyor, kaynaşıyor. Montaj Atölyesi’nde öğrendiklerini işyerlerinde uygulayarak emeklerini ortaya koyuyorlar. Buradaki alın teri, huzur o kadar kutsal ki iş birlikçimiz değerli EOSB Başkanımız Nadir Küpeli’ye ve projemize destek olan fabrikalarımızın yetkililerine, sanayicilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. İstihdam ettiğimiz özel bireylerimizin daha da artmasını diliyorum” dedi.

İHA


 KATEGORİLER Haberler
 ETİKETLER Ahmet AtaçEngelli İstihdamıEngellilerMontaj AtölyeleriÖzel BireylerTepebaşı Belediyesi Kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45 Kayseri de Bir ilk Eşyalı Günlük Haftalık Ev 0544 716 20 45

4
Denizli’de Tarlasını Satılığa Çıkaran Yaşlı Çiftçi KaybolduDenizli’nin Çameli ilçesinde tarlasını satılığa çıkardıktan sonra şehir dışından gelen alıcıyla görüşen yaşlı çiftçiden, ailesi ve ekiplerin tüm aramalarında rağmen 9 gündür haber alınamıyor.

Olay, Çameli ilçesine bağlı Bıçakçı Mahallesinde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre; tarlasını satılığa çıkaran 62 yaşındaki İsmail Ceylan, şehir dışından gelen bir müşterisiyle görüşmeye başladı.

Sonrasında aile yakınları Ceylan’dan haber alamayarak ihbarda bulundu. İhbar üzerine harekete geçen ekipler, Ceylan’ın olabileceği yerlerde arama çalışması başlattı. Dron destekli yapılan çalışmalarda 9 gün geçmesine rağmen Ceylan’dan herhangi bir ize rastlanılamadı. Bölgedeki detaylı arama çalışması sürüyor.

İHA


 KATEGORİLER Haberler
 ETİKETLER Bıçakçı MahallesiÇameliDenizliKayıpTarla SatışıYaşlı Çiftçi Kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45 Kayseri de Bir ilk Eşyalı Günlük Haftalık Ev 0544 716 20 45

5
Mersin Büyükşehir Belediyesi, İyileşen LÖSEV Gençlerini Misafir EttiMersin Büyükşehir Belediyesi, LÖSEV Adana Şubesi’nin düzenlediği etkinliğe ev sahipliği yaptı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi bünyesinde hizmet veren Etkinlik ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte; Lösemili Çocuklar Vakfı’nın destekleriyle tedavi görerek iyileşen gençler, halen hasta olan ve kanseri yenme mücadelesi veren gençlerle bir araya geldi.

Kanserle mücadele etmiş ve atlatmış gençler, lösemi ile mücadele edenlere umut olmak için fikir alışverişinde bulundu. Açık havada sohbet eden ve süreci nasıl atlattıklarını anlatan gençler, birbirlerine destek oldular. Katılımcılar ayrıca Kültür Park içerisinde yer alan Etkinlik ve Sanat Merkezi’nin çalışmaları hakkında da bilgi aldı.

mersin.bel.tr


 KATEGORİLER Sosyal Sorumluluk
 ETİKETLER EtkinlikKanserLösemiLÖSEVMersin Büyükşehir Belediyesi Kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

6
Kağıt Toplayıcısı Yaşlı Adamın Borcunu Eski Samsunsporlu Futbolcu KapattıSamsun’da kağıt toplayıcısı 70 yaşındaki Kibar Keskin’in tüm borçları, eski Samsunspor futbolcusu Kerem Can Akyüz tarafından kapatıldı.

Samsunspor sevdalısı Kibar Keskin, şeker ve kanser hastası olan görme engelli eşine yıllardır bakıyor. Eşinin sağlık durumu fenalaşmadan önce kağıt toplayarak geçimini sağlayan Kibar Amca, Samsunspor’un iç saha maçlarına kombinesiyle gidiyor ve o süreçte de parayla bakıcı tutup, eşine bakmasını sağlıyordu. Kağıt topladığı dönemdeki videosu sosyal medyada gündem olan ve borçları bulunan Kibar Keskin’in zor durumuna ilk el atan isim ise şu anda 3. Lig takımlarından Nevşehir Belediye Spor forması giyen eski Samsunspor oyuncusu Kerem Can Akyüz oldu. Akyüz, 16 Eylül itibarıyla Kibar Keskin’in tüm borçlarını kapattı.

“Borçlarımı Kerem Can Akyüz Kapattı”

Sosyal medyada gündem olduktan sonra birçok yanlış haberin de gerçekmiş gibi aktarıldığını ifade eden Kibar Keskin, “Kağıt toplayarak geçimimi sağlıyordum. Eşim haftanın 6 günü hastanede tedavi oluyor. Hem ışın hem de kemoterapi alıyor. Samsunspor sevgisi bende hiç değişmez. Samsunspor’un maçı olduğu gün maça gitmek için borç aldığım parayla eşime bakıcı tutup, öyle evden giderim. Deplasmanlara da bu yüzden gidemiyorum. Kombinem de var. Emekliyim, kredi çekerim, ek iş yaparım, inşaatta çalışırım yine de kombinemi alırım. Benim haberim olmadan sosyal medyadan durumum gündem oldu. Beni ilk arayan eski Samsunspor futbolcusu Kerem Can Akyüz oldu. Akyüz, “Amca senin bir problemin varmış, bu problem ne kadarsa ben bunu çözmeye hazırım” dedi. Ben de ona borç miktarımı bildirdim. Yetim bir torunum var. Giresun’da üniversiteyi kazandı. Onun okul masraflarını karşılamak için yüklü bir kredi çektim. Bu olayların ardından Samsunspor’dan Batu Kaplan beni çağırdı ve imkan dahilinde desteğe hazır olduklarını söyledi” dedi.

Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım da kendisine ait sosyal medya hesabından videoyu paylaşıp, “Samsunspor sevdası çok farklı ve başka bir şey olmalı. Allah razı olsun bu kulübe karşılıksız gönül verenlerden. İşte ben bunlar için varım burada” ifadelerini kullanmıştı.

Kibar Amca, Samsunspor’un son taktik antrenmanını da tesislere gelerek izledi.

İHA


 KATEGORİLER Spor
 ETİKETLER Görme EngelliKanser HastasıKerem Can AkyüzNevşehir BelediyesporSamsunSamsunsporYaşlı Kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

7
U23 Basketbol Dünya Şampiyonası’nda Milli Takımımız FinaldeIWBF Tekerlekli Sandalye Basketbol 23 Yaş Altı Erkekler Dünya Şampiyonası’nda mücadele eden Milli Takımımız yarı finalde karşılaştığı Almanya karşısında sahadan 63-56 galibiyetle ayrılarak adını finale yazdırdı.

31 sayı ile Mahmut Açıkgöz, 12 rebound ile Murathan Atik ve 10 asistle Mücait Günaydın sahanın parlayan yıldızları oldu.

Milli takımımız, İspanya – Japonya yarı final maçının kazananı ile yarın TSİ 11:30’da final maçına çıkacak.

facebook.com/TurkParalimpik/


 KATEGORİLER Spor
 ETİKETLER 23 Yaş AltıBasketbolMilli TakımıTekerlekli Sandalye Kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

8
Görme Engelli Mizgin Zilan Ağahatun’un Hedefi OlimpiyatlarDiyarbakır’da 19 yaşındaki doğuştan görme engelli Mizgin Zilan Ağahatun’un dünyası sporla aydınlandı. Judo ve halterde Türkiye şampiyonu olmayı başaran Mizgin’in şimdilerde hedefi olimpiyatlar.


 KATEGORİLER SporVideo Galeri
 ETİKETLER Görme EngelliHalterJudoMizgin Zilan Ağahatun Kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

9
Engelli Kadın Avukata Meslektaşından Hakaret MesajıAdana Barosu’na kayıtlı avukat Güven Özdemir’in, hakaret içeren mesajı arkadaşı yerine yanlışlıkla kadın meslektaşına gönderilince büyük ayıp ortaya çıktı.

Adana Barosu’na kayıtlı avukat Güven Özdemir’in hesabından, geçirdiği bir kaza sonrası engelli kalan kadın avukata yanlışlıkla gönderildiği düşünülen ve ağır hakaret ile ayıp ifadeler içeren mesaj yargıya taşındı. Kendi fotoğrafının altına yazılan ayıp ifadeleri görünce şok geçiren kadın avukat A.B.E, hem savcılığa hem de Adana Barosu’na başvuruda bulundu.

Avukat Güven Özdemir, geçirdiği kaza sonrası tekerlekli sandalyeye mahkum olan kadın avukat meslektaşının fotoğrafının altına ağır hakaret içerikli mesajı bir arkadaşı yerine yanlışlıkla A.B.E.’ye gönderdi. Gece gelen mesajı alınca şok olan avukat A.B.E. sabah derhal Adana Cumhuriyet Savcılığı’na “hakaret” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Aynı zamanda da Adana Barosu’na gereken soruşturmanın yapılması için başvurdu.

“Yanlışlıkla Bana Göndermiş”

Avukat A.B.E., meslektaşı Güven Özdemir’i hiç tanımadığını belirterek, “Kendisiyle hiçbir tanışıklığım yoktur. Bu ağır hakaret içeren mesajları görünce çok üzüldüm. Neden böyle bir şey yapmış, kime gönderecekmiş bilmiyorum. Fakat sanırım bir arkadaşına göndermek istediği mesajı yanlışlıkla bana göndermiş. Kendisi hakkında hem savcılığa hem de Baro’ya başvurdum” dedi.

“Sosyal Medyamı Başkaları da Kullanıyor” Gerekçesi

Öte yandan avukat Güven Özdemir ise mesajın kendi hesabından atıldığını doğruladı ancak kendisinin atmadığını ileri sürerek, “Benim sosyal medya hesabımı başka kullananlar da var. Fakat kimin attığını öğrenemedim” dedi.

“Mezun Olduğu Gün Kaza Geçirip Tekerlekli Sandalyeye Mahkum Kalmış”

Adana Barosu’na kayıtlı avukat A.B.E., mezun olduğu gün Gaziantep’ten gelirken trafik kazası geçirdiğini ve üç yıldır tekerlekli sandalyeye mahkum kaldığını belirtti. Uzun süre tedavi gören A.B.E., fizik tedavisinin halen sürdüğünü ve yeniden ayağa kalkacağı günler için mücadele ettiğini belirtti.

Sözcü


 KATEGORİLER Haberler
 ETİKETLER Adana BarosuCumhuriyet SavcılığıEngelli AvukatHakaretSosyal MedyaSuç DuyurusuTrafik Kazası Kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

10
Yalova’da Yaşlı Adamı Dolandırmak İsteyen Zanlılar TutuklandıYalova’da yaşlı bir adamı dolandırmak isterken jandarma ekipleri tarafından yakalanan 2 zanlı, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, İl Jandarma Komutanlığı JASAT ekipleri, Elmalık köyünde ikamet eden İ.S ile telefonla görüşerek dolandırmaya çalışan şüpheli şahısların olduğu bilgisine ulaştı.

Ekipler yaşlı adam dolandırıcılar ile görüştüğü sırada yanına geldi. İ.S’nin telefonuna şifre geldiği ve bu şifreyi dolandırıcıların istediği anda ekipler olaya müdahale ederek dolandırıcılık olayını engelledi. Ekipler yaşlı adamın dolandırıcılara vermek için bir miktar altın ve parayı hazırladığını tespit edildi.

Ekipler, ardından yaptığı çalışmada 2 şüpheliyi gözaltına aldı. 2 şüpheli jandarmadaki işlemlerinin ardından sevk edildikleri adliyede hakim karşısına çıktı. Zanlılar tutuklu yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.

Vitrin Haber


 KATEGORİLER Haberler
 ETİKETLER DolandırıcıElmalık KöyüJandarmaJASATYalovaYaşlı Adam Kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

11
Büyükçekmece’de Bakımevinde Dayak Sonrası Ölüm İddiasıİstanbul’da korkunç bir şiddet iddiası ortaya çıktı. Olayda, bir bakımevinde kalan 20 yaşındaki otizmli Mehmet Eres’in, gördüğü şiddet sonrası yaşamını yitirdiği ileri sürüldü. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da, Eres’in şüpheli ölümüne ilişkin adli sürecin yakından takip edildiğini, ihmali bulunanların en ağır cezayı alması için olayın takipçisi olmaya devam edileceğini bildirdi.

Büyükçekmece’de 20 yaşındaki otizmli Mehmet Eres’in 5 yıldır kaldığı engelli bakımevinde, kötü muameleye ve işkenceye maruz kalarak ölümüne sebep olunduğu iddia edildi.

DHA’nın haberine göre, Mehmet Eres’in halası Emel Şen, “Sorumluların tutuklanmasını istiyorum” dedi. Emel Şen, avukatı aracığıyla söz konusu bakımevi yetkililerine 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı.

“Otopsi Raporu Bekleniyor”

Engelli bakım merkezinde kalan otizmli Mehmet Eres, 24 Temmuz 2022’de vefat etti. Kurum yetkilileri tarafından ölümün doğal ölüm olduğu bildirildi. Mehmet Eres’in cenazesi Ayazağa Mezarlığı’na defnedildi. Definden bir gün sonra gizli bir numaradan aranan Mehmet Eres’in halası Emel Şen’e bakımevinin kamera görüntülerinin izlenmesi söylendi. Aile, görüntüleri bakımevinden istedi. Ancak bakımevi makam kararı olmadan görüntü verilemeyeceğini söyledi. Bunun üzerine aile, ölümde şüpheleri olduğunu belirterek Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu. Savcılığın soruşturma başlatması üzerine Mehmet Eres’in mezarı, 10 gün sonra otopsi için açıldı.

Kamera görüntülerini inceleyen aile, gördükleri karşısında şoka uğradı. Aile, görüntülerde hasta bakıcı Abdülaziz I., engelli olan ve kurumda hizmet alan Tekin O. ve bir hemşirenin gözü önünde Mehmet Eres’i sandalyeye oturttukları, elleri ve ayaklarını bağladıkları, kafasının ve göğsünün yumruklandığı, boğazının havluyla sıkıldığını iddia etti. Görüntülerde yarı baygın halde banyoya götürülüp getirildiği, yatağa yatırıldığı, hasta bakıcının diziyle Eres’in karnına bastırıp boğazını sıktığı görüldü. Bunun üzerine Mehmet Eres’in halası Emel Şen, otopsi raporu henüz çıkmasa da kamera kayıtlarına göre kötü muamele ve işkenceye uğradığını iddia ederek avukatı aracılığıyla söz konusu bakımevi yetkililerine 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı.

Halası: “Çocuğu Gömene Kadar Şüphelenmedik”

Küçüklüğünden beri Mehmet Eres’in bakımıyla ilgilenen halası Emel Şen, İstanbul Adalet Sarayı önünde olayı anlattı. Şen, “Küçük yaşta annesi bırakıp gittiğinden dolayı ben bakıyordum. Bize ayın 23´ünde bir telefon geliyor, 23’ünü 24’üne bağlayan gecede. Babasını arıyorlar ve vefat haberini alıyor. Bize doğal ölüm olduğu söylendi ve doğal ölüm raporunu verdiler” dedi. Çocuğu gömene kadar olaydan şüphe duymadıklarını belirten Şen, şunları söyledi:

“Üç kişinin eziyetler sonucu çocuğun kriz geçirip vefatını görüyoruz. Biz cenazeyi gömene kadar şüphelenmedik çünkü kurum bize bununla ilgili açıklama yaptı, şöyle söylendi: ‘çocuk kriz esnasında uykusunda gülerek vefat etti’ dedi. Biz de hastaydı zaten diye düşünerek vefatına inandık. Bize bir telefon geliyor, kurumun eski hemşiresi beni arıyor, ‘Abla bu ölümden hiç şüphelenmediniz mi, narkotik ilaçlar veriliyordu’ dedi. Biz bunu pek kaale almadık çünkü eski çalışandı, inanmadık. Batuhan bey bizi aradı. Bize ‘1 ile 3 arasında kamerayı izleyin, biz bu ölümü şüpheli görüyoruz´ dedi ve kapattı. Akşamında aradık kurumu, sadece gece 1 ile 3 arasını izlemek istediğimizi söylüyoruz, özellikle saat aralığını söylüyoruz. İzlediğimizde görüyoruz ki, hasta bakıcısı 15 saniye boyunca çocuğun boğazını sıkıyor. Bu sorduğumuzda bana ilk önce ‘kalp masajı yapıyorum’ dedi, sonra ‘panik yaptım yastık düzeltiyordum’ dedi. Özel olarak izlediğimi, yakınlaştırdığımı ve böyle bir şey olmadığını söylediğimde ise çocuğun kriz geçirdiğini ve kafasını tuttuğunu söyledi” diye konuştu.

“Bu Görüntülere Kim Sessiz Kalır”

Emel Şen, “Olay anına şahit değilim ama kamera görüntülerde gördüklerimi anlatıyorum. Dehşet verici eziyetleri var. Görüntülerde gördüğümüzde plastik sandalyeye iplerle sağ elini, sol elini ve ayaklarını ayrı ayrı bağlıyorlar. Oturtuyorlar çocuğu ve nöbetlerinin rahat geçmeleri adına sürekli bunu uyguladıklarını söylüyorlar. Kurumun verdiği eğitimde gördüklerini söylüyorlar. Bu karşı tarafın iddiası. Ben dilekçelerimi verdim, hemen hemen her gün Büyükçekmece Adliyesi´ne gidiyorum. En son otopsiyi neden bekliyoruz diye dilekçe verdim. Eziyet sonucu ölüm haberi var. Size vereceğim görüntülerde yerde sürükleme anları var. Bir anne olarak soruyorum, engelli birey olmasına gerek yok, kimin çocuğu saatlerce bağlanıp orada saatlerce kalabilir? Tek istediği koltukta oturmaktı. Otizmli çocukları bilirsiniz ki takıntılıdır. Çocuk sadece çekyatta oturmak istiyordu. Yatağına yatırılırken bile ters kelepçe yapılmıştı. Bunların hepsi iple bağlanmıştı. Bu görüntülere kim sessiz kalır?” şeklinde konuştu. Olayla ilgili 1 milyonluk tazminat davası açtıklarını anlatan Şen, buradan tazminat alınırsa SMA’lı ailelere vereceklerini de belirtti.

“Tutuklama İstiyorum”

Hasta bakıcının ölüm olayından iki saat sonra işten çıkartıldığını da belirten Şen, “Biz cenazeyi 1 hafta sonra mezarından çıkardık. Otopsi için savcılığa başvurdum, gelen telefonların hepsinin kayıtlarını aldım. Hepsi için başvurdum. Olayı şu an cinayet büro aldı ama şu an hiçbir tutuklama yok. Ben her türlü hakkımı arayacağım. Devletten yardım istiyorum, artık sesimi duyun. Tutuklama istiyorum. Eziyet sonucu ölüm var, uykuda ölüm yalan” dedi.

“Bakanlıktan Açıklama”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da, özel bir engelli bakım merkezinde kalan 20 yaşındaki otizmli Mehmet Eres’in şüpheli ölümüne ilişkin adli sürecin yakından takip edildiğini, ihmali bulunanların en ağır cezayı alması için olayın takipçisi olmaya devam edileceğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bugün medyada yayımlanan “Bakımevinde kan donduran vahşet” başlıklı habere ilişkin açıklama yapıldı.

İstanbul Büyükçekmece’de özel bir bakım merkezinde, 24 Temmuz’da meydana gelen olayın hemen ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın talimatıyla idari soruşturma başlatıldığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Habere konu özel bakım merkezinde yaşanan hadiseyle ilgili tüm bilgi ve belgeler istenmiş, konunun yerinde ve ivedi şekilde araştırılması için Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzden bir şube müdürü ve bir meslek elemanı görevlendirilmiştir. Olayla ilgili otopsi raporu beklenmekte olup, Bakanlığımız tarafından adli süreç yakından takip edilmektedir. İhmali bulunanların en ağır cezayı alması için olayın takipçisi olmaya devam edeceğiz”

DHA


 ETİKETLER Aile ve Sosyal Hizmetler BakanlığıBüyükçekmeceDerya YanıkEngelli BakımeviEngelliye ŞiddetİstanbulOtizmli Kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

12
Diyalizle Yaşam / Önce kalbini sonra böbreğini verdi
« : 25 Eylül 2022, 22:11:14 »
Önce kalbini sonra böbreğini verdiİzmir'de makineye bağımlı yaşayan diyaliz hastası Güliz Avcı Baykuş geçen yıl sosyal medyadan tanışıp evlendiği Enis Baykuş'un verdiği böbrekle sağlığına kavuştu. Güliz Baykuş, "Enis'le hem aşkı hem de yeni, yepyeni, makinesiz bir hayat buldum" dedi.

İzmir'de yaşayan, bankacı Güliz Avcı ile bir hastanede yardımcı sağlık personeli olarak çalışan Enis Baykuş'un yolu, sosyal medyada kesişti.

İki genç, geçen yıl 16 Ekim'de yüz yüze gelerek tanıştı. O tarihten sonra arkadaşlıkları ilerleyen Avcı ve Baykuş, evlilik kararı aldı ve 14 Ağustos 2021 tarihinde nikah masasına oturdu.

Enis Baykuş, özel bir bankanın operasyon bölümünde görevli olan ve son 3 yıldır evden çalışan eşinin en büyük yardımcısı oldu.

Haftanın 6 akşamı evde makineye bağlanıp sabaha kadar kalkmadan diyaliz yapan eşine refakat edip her cumartesi günü bir hastanede hemodiyaliz seansına birlikte giden Enis Baykuş, bu durumu daha fazla kabullenemedi.

Önce kalbini sonra böbreğini verdi - 1
BÖBREĞİNİ VERMEK İÇİN GÖNÜLLÜ OLDU

Enis Baykuş, eşine böbreğini vermek için gönüllü oldu. Çift, böbrek nakli için İzmir Kent Hastanesi'ne başvurdu. Yapılan tetkikler sonucunda Enis Baykuş'un verici olabileceği belirlendi.

Henüz bir aylık evli olan çift, nakil vizesi için etik kuruluna yönlendirildi.

Etik kurulun onayıyla çift Kent Hastanesi'nde Opr. Dr. Uğur Saraçoğlu, Opr. Dr. Işık Özgü, Doç. Dr. Ebru Sevinç Ok'tan oluşan ekip tarafından nakil operasyonuna alındı. 14 Eylül'de gerçekleşen operasyonla Enis Baykuş'tan alınan bir böbrek başarıyla Güliz Baykuş'a nakledildi.

NAKİL SONRASI SÜRPRİZ DOĞUM GÜNÜ

Nakil ekibi ise taburcu oldukları 20 Eylül günü çifte sürpriz yaptı, 20 Eylül 2001 doğumlu Enis Baykuş'un yaş gününü kutladı. Doğum günü pastasını 'sağlık' dilekleriyle birlikte kesen çift, kutlamadan sonra taburcu edildi.

Önce kalbini sonra böbreğini verdi - 2Güliz Avcı Baykuş (26) Enis Baykuş'un (22)
Çiftin sağlık durumlarının iyi olduğunu belirten Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Ebru Sevinç, "Diyaliz süreci gerçekten zor bir süreç. Kişinin iş yaşamı, sosyal yaşamını çok etkiliyor. Güliz Hanım artık makinesiz yaşamın tadını çıkaracak. İkisine de sağlık ve mutluluklar diliyoruz" dedi.

'ÖNCEDEN ANNEM ŞİMDİ DE ENİS'TEN DOĞMUŞ GİBİYİM'

16 yaşında ani bir bayılma sonrasında götürüldüğü hastanede böbreklerinin iflas ettiğini öğrendiğini belirten Güliz Baykuş, yaşadıklarını ve hayatında nelerin değişeceğini şöyle anlattı:

"10 yıldır diyaliz hastasıyım. Kadavradan böbrek çıktı ama değerlerim kötü olduğu için nakil gerçekleşmedi. 3 kardeşim de gönüllü oldu ancak uygun çıkmadılar. Her akşam belli bir saatte makineye bağlanıp sabaha kadar tedavi görüyordum kendi evimde. Tuvalete gitmek, su içmeye kalkmak ya da uyku tutmadığında bir televizyon kanalı izleyebilmenin özlemini çok duyuyordum. Bunlar en basitiydi ama benim için çok önemli şeylerdi, bunları yapacağım. 'Gece hadi canımız sıkıldı, çorbacıya gidelim' deyip bunu yapacağız. Önceden annem doğurmuştu, şimdi Enis'ten doğmuş gibi oldum. Artık makine yok. Özgürüm. Enis'le hem aşkı hem de yeni, yepyeni, makinesiz bir hayat buldum."

'O İĞNELERLE, BEN İÇTEN İÇE ACI ÇEKİYORDUM'

Enis Baykuş ise "Eşime, halinden anlayabilmem için ‘Seninle hemodiyalize girip senin içindeki acıları görmem lazım’, diyordum. Cumartesi günleri onunla diyalize gidiyordum. 4 saat boyunca birlikte film izliyorduk. O iğnelerle bağlanarak acı çekiyordu, ben de içten içe acı çekiyordum. Bu böyle olmaz, nereye kadar böyle gidecek, canı yanıyordu sevdiğim kızın. Bir gün işten çıktım, dedim yarın gidiyoruz, tahlilleri, testleri yaptıracağız, bu iş de bitecek Allah'ın izniyle. Çok şükür rabbim nasip etti. Bitirdik. Eşim de iyi, ben de çok iyiyim'' dedi.

Önce kalbini sonra böbreğini verdi - 3


Etiketler : Haberler - Türkiye  Gündem  Aşk  Böbrek  İzmir  Böbrek Yetmezliği Kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

13
Nevşehir’de SMA Hastası Bebek İçin Tiyatro GösterisiNevşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncuları 29 Temmuz 2022 Cuma akşamı ‘Neye Niyet Neye Kısmet’ adlı oyunu sahneleyecek.

Oyun için satılacak olan tüm bilet gelirleri SMA hastası Yusuf Eren için başlatılan kampanyaya bağışlanacak.

Nevşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Şehir Tiyatrosu oyuncuları bu kez Nevşehirli SMA Tip 1 hastası olan Yusuf Eren bebek için sahne alacak. Gostak ailesinin 5 aylık bebeklerinin tedavisi için Nevşehir Valiliği onanıyla başlatılan yardım kampanyasına destek amacıyla ‘Neye Niyet Neye Kısmet’ isimli oyunu sahneleyecek olan Şehir Tiyatrosu, bilet gelirlerinin tamamını kampanyaya bağışlayacak.

29 Temmuz Cuma günü saat 20.00’da Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’nde sahnelenecek oyunun biletlerini sanatseverler 50 TL karşılığında 08.00-17.00 saatleri arasında buradan alabilecek.

FİB Haber


 KATEGORİLER Sosyal Sorumluluk
 ETİKETLER BağışDestekNevşehir BelediyesiŞehir TiyatrosuSMAYardım KampanyasıYusuf Eren Kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

14
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Engellilerin YanındaHatay Büyükşehir Belediyesi, il genelinde toplumsal dayanışma ve yardımlaşma bilincini gerçekleştirmek, yardıma gereksinim duyan vatandaşların yükünü bir nebze olsun hafifletmek amacıyla özverili hizmetler sunmaya devam ediyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri, “İyiliğin Peşinde” sloganı ile Hatay’ın 15 ilçesinde ihtiyaç sahibi, 65 yaş üstü ve engelli vatandaşların evde bakım ihtiyaçlarını yerine getirerek sosyal belediyecilik anlayışını hizmetlere yansıtıyor.

Ekipler ayrıca vatandaşların daha temiz bir ortamda ibadet etmesi amacıyla camilerde rutin bir şekilde haftalık temizlik çalışmalarını sürdürüyor.

Yapılan hizmetler kapsamında evde bakım hizmeti alan vatandaşlar, cami imamları ve mahalle muhtarları hizmetlerden dolayı memnuniyetlerini dile getirerek Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a ve ekiplere teşekkür etti.

“4 Senedir Evimi Temizliyorlar, Allah Razı Olsun”

Yapılan hizmetlerden dolayı memnuniyetini dile getiren İskenderun Denizciler Mahallesi sakini Ayşe Küçük, “Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden çok memnunum. Camlarımızı siliyorlar, banyo temizliğimizi her şeyi yapıyorlar. 4 senedir evimi temizliyorlar. Lütfü Savaş’a teşekkür ederim, sağ olsun, var olsun” dedi.

“Yapılan Hizmetlerden Memnunuz”

Yapılan hizmetleri değerlendiren İskenderun Bekbele Mahallesi’nde yaşayan Şaban Dumlu, “Belediye ekipleri evin temizliğini yapıyorlar. Kapı ve pencereleri siliyorlar. Biz yapamıyoruz durumumuzdan dolayı. Sayın Başkanımız Lütfü Savaş’a teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Vatandaşların taleplerini Hatay Büyükşehir Belediyesi ekiplerine ileten ve çalışmaların hızlı bir şekilde başlatıldığını belirten İskenderun İsmet İnönü Mahalle Muhtarı Engin Aktuğ, “Vatandaşlarımız evde bakım hizmetlerinden çok memnun. Ekipler güzel çalışıyorlar bizleri kırmıyorlar. Kimsesiz ve 65 yaş üstü vatandaşlara yapılan hizmetlerden dolayı Başkan Lütfü Savaş’a teşekkür ediyorum, sağ olun” ifadelerini kullandı.

korfezgazete.com


 KATEGORİLER Sosyal Sorumluluk
 ETİKETLER DayanışmaEngelliEvde BakımHatay Büyükşehir BelediyesiTemizlikYardımlaşmaYaşlı Kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

15
SMA Hastası Eslem Bebek İçin Didim’de Bağış Toplandı26 aylık Eslem bebek SMA hastalığıyla mücadele ediyor. Nefes almak için bile makineye ihtiyaç duyan Eslem bebeğin ailesi, kızlarının yaşama tutunabilmesi için yardım bekliyor.

Konya’da yaşayan 25 aylık SMA hastası Eslem bebek, yaşama tutunmak için yardımseverlerin desteğini bekliyor. Yutkunmak, öksürmek hatta nefes almak için bile makinelere ihtiyacı olan Eslem’in tek umudu ise Dubai’deki hastanede yapılacak olan gen tedavisi. Didim Cemevi’nin düzenlediği konserde Eslem bebeğe destek olmak amacı broşürler dağıtılırken, konsere katılan vatandaşlar maddi destekte bulundular. Bu sürecin zor olduğunu söyleyen aile tedavi için hastanelerin yolunu tutarken valilik izni ile yardım kampanyası başlatıldı. Eslem’in iyileşmesi için umudunu koruyan aile, bir an önce kızlarını kurtarmanın ve sağlığına kavuştuğunu görmenin hayali ile yaşıyor.

“1,5 Kilo Almadan Tedavi Olması Lazım”

Stand görevlisi Neval Bican “Konya merkezde yaşayan Hilmi Serkan ve Meryem Nilüfer çiftinin Elif, Ecrin ve Eslem adında üç çocuğu var. Eslem 2 yaşında (26 aylık) bir güzel bebek. Tip 2 SMA hastasıdır. Yurtdışında yapılabilecek olan Zolgensma ilacı ile Gen Tedavisi için yaklaşık 1 milyon 879 bin dolara ihtiyaç var. 2 yaş sınırını geçtiği için tedaviye alınabilmesi için diğer kriter olan kilo kriterini kaybetmemesi lazım. Yani son 1,5 kiloyu almaması için aç yaşıyor ve aç yaşatılıyor Eslem bebek. Çok az anne sütü ve çok az şekerli su veriliyor sadece, 26 aylık bir bebeğe. Yürüyemiyor ve emekleyemiyor da. Bu kilo kriterini de kaybetmeden, şimdi destek olabiliriz. Geç olmadan, sonra üzülmeden şimdi sevindirelim. Valilik onaylı bu kampanya herkesin desteğini istiyoruz. Valilik izinli kampanyada yüzde 38’e ulaştık. Burada destek olan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Valilik izniyle başlatılan yardım kampanyasına destek için;
AKBANK Hasan Kayabaşı TR59 0004 6000 3388 8000 3461 43 (Açıklama kısmına ESLEM BEBEK yazmanız yeterli)

Ses Gazetesi


 KATEGORİLER Sosyal Sorumluluk
 ETİKETLER AydınBağışDestekDidimEslem BebekSMATedaviYardım Kampanyası Kayseri de Bir ilk Kiralık Akülü Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Tekerlekli Sandalye Kayseri de Kiralık Çocuk Tekerlekli Sandalyesi 0544 716 20 45

Sayfa: [1] 2 3 ... 39